Νίκη τετράδας για τους “ταύρους”

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Λειψία, που επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Χάιντενχαϊμ και πάτησε τετράδα. Σπουδαία νίκη με 3-1 της Μπόχουμ κόντρα στην Βόλφσμπουργκ, ενώ η Γκλάντμπαχ πέρασε το εμπόδιο της Χόφενχαϊμ (2-1).

Για την 13η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία έκαμψε την αντίσταση της Χάιντενχαϊμ και με την εντός έδρας νίκη της (2-1) ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας -έστω και προσωρινά- βάζοντας “στοπ” στα δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Την ίδια ώρα, η Μπόχουμ πήρε σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο κόντρα στην Βόλφσμπουργκ (3-1), ενώ η Γκλάντμπαχ “λύγισε” την Χόφενχαϊμ με σκορ 2-1.

Λειψία – Χάιντενχαϊμ 2-1

Η Λειψία μπήκε καλύτερα στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οπέντα, ο οποίος έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα. Οι “ταύροι” διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 44′ με σκόρερ τον Πόουλσεν, αλλά η Χάιντενχαϊμ στο 45’+2′ βρήκαν δίχτυα με τον Γκίμπερ και μείωσαν σε 2-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς στο δεύτερο 45λεπτο, με τους ταύρους να παίρνουν μια αγχωτική νίκη και να πατάνε τετράδα.

Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ 3-1

Το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο, αλλά στο 19′ ο Πάτρικ Οστερχάγκε βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-0 για την Μπόχουμ. Στο 39′ ο Μπερνάρντο νίκησε με κεφαλιά τον Καστέλς και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, που ένα λεπτό νωρίτερα είχαν και δοκάρι σε σουτ του Λοσιλά! Η Βόλφσμπουργκ με σκόρερ τον Σβάνμπεργκ στο 45’+1 μείωσαν σε 2-1 και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά ενός τέρματος, παρά το άσχημο πρόσωπό της στα πρώτα 45 λεπτά. Οι “λύκοι” δεν βρήκαν τον τρόπο να πάρουν κάτι από το ματς και στο 87′ ο Κρίστοφερ Άντουι-Αντζέι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το τελικό 3-1.

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 2-1

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αλλά στο δεύτερο και οι δύο ομάδες παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο. Αρχικά, ο Πλέα στο 58′ έκανε το 1-0 για την Γκλάντμπαχ, αλλά η Χόφενχαϊμ τρία λεπτά αργότερα (61′) ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ τον Βέγκχορστ. Οι γηπεδούχοι όμως στο 80′ πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, με “δράστη” τον Ενγκουμού, για να πάρουν εν τέλει τη νίκη και να πατήσουν στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.