“Έσωσε” τον βαθμό ο Μπονιφέις

Η Λεβερκούζεν έμεινε στην ισοπαλία απέναντι στη Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-1, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την ομάδα από την Βεστφαλία να μένει στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος.

Η Λεβερκούζεν φιλοξένησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ με στόχο να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, απέναντι σε μια ομάδα που κάνει και αυτή τα πάντα για ανέβει στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση με την ομάδα του Τέρζιτς να ανοίγει το σκορ με τον Ριέρσον με τους “κιτρινόμαυρους” να κάνουν εξαιρετική αρχή. Οι “ασπιρίνες” μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν ρυθμούς στο γήπεδο, με τον Μπονφέις να προσπαθεί να κάνει την ζημιά ανάμεσα στα σέντερ μπακ της ομάδας από την Βεστφαλία. Το ημίχρονο έκλεισε με τον έλεγχο να είναι στην κατοχή της Μπορούσια, αλλά τις απειλές να της κάνει η Λεβερκούζεν, με τον Τσάμπι Αλόνσο να ψάχνει την λύση στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν πίσω κυνηγώντας την ισοφάριση. Ο Παλάσιος εκτέλεσε αρκετά κόρνερ για να την ισοφάριση, με τους επιθετικούς της ομάδας του να μην μπορούν να σκοράρουν από κοντά. Με την αναμέτρηση να φαίνεται πως θα καταλήξει τους Βεστφαλούς, η Λεβερκούζεν έψαχνε ένα γκολ για να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, έχοντας τον Σικ με καλή εμφάνιση περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Παλάσιος. Στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον γκολ του Μπονιφέις, μετά από ασίστ του Τσέχου επιθετικού και εκτέλεση του 22χρονου Νιγηριανού. Μετά την ισοφάριση του σκορ, έψαξαν ένα ακόμα γκολ με τον Αφρικανό επιθετικό, χωρίς όμως εκείνος να κάνει την ολική ανατροπή. Αυτή η ισοπαλία κράτησε τις “ασπιρίνες” στην κορυφή της Bundesliga, με την Μπορούσια να χάνει την νίκη μέσα από τα χέρια της.

ΓΚΟΛ: 5′ Ριέρσον, 79′ Μπονιφέις

Κίτρινες: 12′ Φρίμπονγκ, 75′ Παλάσιος, 77′ Χούμελς, 90+1 Κοσουνού

Λεβερκούζεν (Αλόνσο): Χραντέτσκι, Ταχ, Κοσονού, Ταμπσόμπα, Τζάκα, Φρίμπνγκ, Παλάσιος, Γκριμάλντο, Χόφμαν, Βιρτζ, Μπονιφέις

Μπορούσια Ντόρτμπουντ (Τέρζιτς): Κόμπελ, Σλοτερμπέκ, Χούμελς, Ριέρσον, Βολφ, Ζάμπιτσερ, Τσαν, Μπραντ, Ρόις, Γκίτενς, Φούλκρουκ