“Γκέλαρε” και έχασε την ευκαιρία για την κορυφή η Ρεάλ

Η “Βασίλισσα” έχασε πολύτιμο έδαφος στην έδρα της, καθώς ήρθε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της La Liga.

Το ματς ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό. Μόλις στο 6ο λεπτό, η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βαλβέρδε να κλέβει ψηλά την μπάλα και να βγαίνει στο τετ-α-τετ, όμως ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις δυο ομάδες, όμως στο 26′ ο Χοσέλου απείλησε με κεφαλιά, η οποία κατέληξε άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η “Βασίλισσα” απείλησε ξανά. Μετά από την ωραία ενέργεια του Μπέλινγκχαμ, ο Φραν Γκαρθία “πάτησε” περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Χοσέλου είχε νέα σπουδαία φάση για να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Με ένα όμορφο πλασέ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντιμιτριέφσκι, ο οποίος… απογειώθηκε για το κόρνερ και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το… απόλυτο μηδέν.

Οι “μερέγχες” ξεκίνησαν εξίσου δυναμικά και το δεύτερο μέρος. Ο Μόντριτς βρήκε τον Βινίσιους, η μπάλα κατέληξε στον Βαλβέρδε, όμως δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε μία σημαντική φάση για την ομάδα του Αντσελότι. Στο 66ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Βινίσιους, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στη συνέχεια, η Ρεάλ είχε φοβερή ανάπτυξη παιχνιδιού, με τον Ροντρίγκο να βγαίνει τετ-α-τετ, όμως πλάσαρε άουτ. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τους χώρους που ήθελαν, με τη “Βασίλισσα” να πιέζει διαρκώς για το γκολ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ροντρίγκο πήγε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ, όμως μπλόκαρε ο Ντιμιτριέφσκι και στη συνέχεια το ματς ολοκληρώθηκε στη “λευκή ισοπαλία”.