Κάνει θαύματα η σπουδαία Χιρόνα

Η ομάδα του Μίτσελ σε μια ακόμα αναμέτρηση έδειξε πόσο σκληρό είναι το μέταλλο με το οποίο έχει σφυρηλατηθεί, πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή επί της Οσασούνα με 4-2. Με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στην κορυφή της La Liga.

Η Χιρόνα ταξίδεψε στη Παμπλόνα για να αναμετρηθεί με την Οσασούνα, με την αποστολή της ομάδας του Μίτσελ να είναι η κορυφή. Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μάρτιν στο 16ο λεπτό, με τον Μπούντιμιρ να ισοφαρίζει για την Οσασούνα και να δυσκολεύει την ομάδα του Μίτσελ. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αραθάτε βρήκε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο σκόρερ για το 2-1.

Η Χιρόνα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ντόμπβικ έκανε το 2-2 στο 71ο λεπτό και στη συνέχεια κυνήγησε την ολική ανατροπή. Στο 80′ ο Τσιγκάνκοφ έκανε το 3-2, με τον Γκαρσία να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Με αυτή την νίκη πάτησε στην κορυφή της La Liga και περιμένει την Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει… γκέλα με την Ράγιο Βαγεκάνο, σε μια τοπική αναμέτρηση της πρωτεύουσας.