Κόλλησε στα Κανάρια Νησιά η Ατλέτικο

Η Λας Πάλμας πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στο σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε και της στέρησε την δυνατότητα να πατήσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Η ομάδα του Πιμιέντα βρίσκεται σταθερά στις μεσαίες θέσεις της La Liga, με το σύνολο του “Τσόλο” να ψάχνει μια ακόμα νίκη για να φτάσει στην πρώτη θέση. Από την έναρξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν στόχο τη δημιουργία κινδύνων στην εστία του Όμπλακ μέσω των αντεπιθέσεων. Καμία από αυτές δεν ευδοκίμησαν, με δεδομένη την καλή ανασταλτική λειτουργία των παικτών της Ατλέτικο. Το ημίχρονο έληξε στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος η Λας Πάλμας σκόραρε με Κίριαν στο 51ο λεπτό, αλλάζοντας τις ισορροπίες στον αγώνα. Οι “ροχιμπλάνκος” ανέβασαν ρυθμό και βρήκαν χώρους για να ελιχθούν στο γήπεδο, με τον Γκριεζμάν να έχει στιγμές που θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Βάγες. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Ραμίρεζ, ο οποίος έδωσε… αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του Πιμιέντα. Η αντίδραση των παικτών του Σιμεόνε ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Μοράτα, χωρίς όμως να έρθει η ισοφάριση στο τέλος της αναμέτρησης, με το τελικό 2-1 να σκορπίζει χαμόγελα και ικανοποίηση στους νησιώτες.

Από την πλευρά της η Ατλέτικο έκανε πισωγύρισμα και έμεινε στην τρίτη θέση της La Liga, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία να περάσει – έστω και προσωρινά – στην κορυφή.

ΓΚΟΛ: 51′ Κίριαν, 75′ Ραμίρεζ, 83′ Μοράτα

Κίτρινες: 62′ Ντε Πολ, 90’+3′ Χιμένεθ