Ο Αραούχο τη… λύτρωσε στο 90’+2′

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποίοι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως με το τέρμα του Ουρουγουανού στην εκπνοή της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη με 1-0 αλλά και το πολύτιμο τρίποντο που την ανεβάζει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “μπλαουγκράνα” τα… χρειάστηκαν κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ που έχασε μια… ντουζίνα φάσεις, όμως έδειξε χαρακτήρα, πίεσε στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Αραούχο στο 90’+2′. Έτσι, ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς και στο -4 από την πρωτοπόρο Χιρόνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στην εύτερη θέση με 28 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο καθώς την Κυριακή (5/11, 22:00) αντιμετωπίζει την Ράγιο Βαγιεκάνο.

Με το… πόδι στο γκάζι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία από το πρώτο κιόλας λεπτό απείλησε την Μπαρτσελόνα. Ο Τερ Στέγκεν με εξαιρετική επέμβαση είπε όχι στο δυνατό σουτ του Μπαρενετσέα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γερμανός απέκρουσε το σουτ του Ογιαρθάμπαλ κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, με την Σοσιεδάδ να επιμένει και να ψάχνει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Ο Κούμπο έκανε το σουτ, με τον κίπερ των “μπλαουγκράνα” να καθαρίζει ξανά. Στο 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν ξανά τεράστια ευκαιρία. Ο Τερ Στέγκεν έκανε το λάθος και δεν μπλόκαρε τη μπάλα, με τον Θουμπιμέντι να μπαίνει στη φάση και τον Κουντέ να προλαβαίνει και να διώχνει.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Τσάβι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν και να απειλήσουν την άμυνα των Βάσκων που τους έβαλε δύσκολα στο πρώτο μέρος. Στο 58ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Αραούχο να βγάζει τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και τον Φεράν να πατά περιοχή, χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη περιοχή. Η απάντηση της Ρεάλ Σοσιεδάδ, ήρθε στο 71′ με τον Τερ Στέγκεν να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση ξανά και να κρατά το μηδέν. Όσο περνούσε ο χρόνος τα περιθώρια στένευαν για την Μπαρτσελόνα που προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη. Στο 90′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα με το σουτ του Αραούχο να αποκρούεται από τον Ρεμίρο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκάβι βγήκε τετ-α-τετ, με τον κίπερ των Βάσκων να λέει και πάλι “όχι”. Στις καθυστερήσεις, η Μπαρτσελόνα βρήκε το πολυπόθητο τέρμα. Ο Αραούχο τροφοδοτήθηκε από τον Γκουντογκάν, έκανε το σουτ και σκόραρε, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: 90’+2′ Αραούχο

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπέντια, Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Θουμπιμέντι, Μπράι Μέντες, Μερίνο, Μπερανετσέα, Κούμπο, Ογιαρθάμπαλ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κουντέ, Μαρτίνες, Κανσέλο, Μπαλντέ, Γκουντογκάν, Γκάβι, Φερμίν Λόπεθ, Ζοάο Φέλιξ, Λεβαντόφσκι