Επιστροφή στις νίκες μέσω… άσπρης βούλας για τη Βαλένθια

Ο Πεπέλου έδωσε το τρίποντο (1-0) στις “νυχτερίδες” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στην Γρανάδα. Παραμένουν στην προτελευταία θέση οι ηττημένοι, στο κυνήγι της εξάδας οι γηπεδούχοι.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στο “Μεστάγια” ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τη Βαλένθια, αφού ο Γκέρα βρέθηκε αμαρκάριστος εντός περιοχής αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, μέχρι να ανέβουν ξανά οι τόνοι στο 32′ όταν ο Κανός δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε. Στο 41′ ο Πεπέλου απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα δεν του “έκανε το χατίρι” και κατέληξε λίγο άουτ. Η επιμονή των “νυχτεριδών” τους δικαίωσε, κερδίζοντας πέναλτι στην εκπνοή του ημιχρόνου σε μαρκάρισμα του Τορέντ. Ο Πεπέλου δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια πριν τα αποδυτήρια (1-0).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Κανός στο 54′. Ο Φερέιρα, ωστόσο, του έβαλε ένα εντυπωσιακό “στοπ”. Η Γρανάδα δεν είχε κάποια τελική που θα μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μαμαρντασβίλι και η Βαλένθια δεν είχε πρόβλημα να διαφυλάξει τα μετόπισθεν της και να πάρει τους τρεις βαθμούς σε ένα αρκετά άνετο απόγευμα, παρά το “φτωχό” 1-0.