Ο Λεντέσμα την κράτησε όρθια

Η Κάντιθ ήρθε ισόπαλη με την Οσασούνα με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga με τις δυο ομάδες να χάνουν πολύτιμο έδαφος για την σωτηρία τους, καθώς δεν ξέφυγαν από τις επικίνδυνες θέσεις του υποβιβασμού.

Σε μια αναμέτρηση που είχε εξαιρετικά βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς η Κάντιθ με την Οσασούνα βρίσκονται στα μεσαία στρώματα του πρωταθλήματος της La Liga, έχοντας στόχο να ξεφύγουν από τα θέσεις του υποβιβασμού. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τον Αγιέχο να δοκιμάζει σουτ μόλις στο 10ο λεπτό. Στο 19′ η Κάντιθ άνοιξε το σκορ με τον Ρότζερ Μάρτι να χρίζεται σκόρερ για το 1-0, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν και το δεύτερο τους γκολ μερικά λεπτά μετά. Η Οσασούνα δεν μπορούσε να συνέλθει μετά από το τέρμα που δέχτηκε και έτσι έγινε κάτοχος της μπάλας με στόχο να χτυπήσει σε οργανωμένη άμυνα την Κάντιθ. Το σκορ του πρώτου μέρους έμεινε στο 1-0 με το δεύτερο 45λεπτο να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Κάντιθ δεν θέλησε να μείνει πίσω περιμένοντας του φιλοξενούμενους, με δεδομένη την πίεση των παικτών του Αραθάτε. Στο 56ο λεπτό η ομάδα του Σέρχιο χρειάστηκε τον Λεντέσμα σε κεφαλιά του Ρούμπεν Γκαρθία για να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του, με τον Άβιλα να χάνει νέα τεράστια ευκαιρία στο 59ο λεπτό με τον Αργεντινό να κάνει μια ακόμα ωραία επέμβαση. Η πίεση της Οσασούνα απέδωσε καρπούς στο 68ο λεπτό με τον Εμπαγιέ να κάνει χέρι μέσα στη περιοχή της ομάδας του με τον διαιτητή να συμβουλεύεται τον VAR για να το καταλογίσει μερικά δευτερόλεπτα μετά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπούντιμιρ που έκανε το 1-1, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση για το τελευταίο 20λεπτο. Στα τελευταία λεπτά η Οσασούνα έκανε πολλές προσπάθειες για να κάνει την ανατροπή, αλλά καμία από αυτές δεν ευδοκίμησε για να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την νίκη. Το σκορ έμεινε ισόπαλο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να μένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

ΓΚΟΛ: 19′ Μάρτι, 68′ Μπούντιμιρ

Κίτρινες: 9′ Γκαρθία, 68′ Αγιέχο, 87′ Κρουζ

Κάντιθ (Σέρχιο): Λεντέσμα, Εμπαγιέ, Φαλί, Ερνάντεζ (76′ Λούκας Πιρές), Καρθελέν, Αγιέχο (76′ Οκάμπο), Φερνάντεθ, Αλκαράθ, Μαχίθ (60′ Σομπρίνο), Ράμος (76′ Γκόμεζ), Μάρτι

Οσασούνα (Αραθάτε): Ερέρα, Γκαρθία, Γκαρθία (90+2 Βιδάλ), Αρέθο, Κρουζ, Ορόθ (78′ Ιμπάνιεθ), Τόρο (46′ Μουνιόθ), Γκόμεζ (87′ Μονκαγιόλα), Άβιλα (90+2 Αρναίθ), Γκαρθία, Μπούντιμιρ