Μοιρασιά βαθμών στην Κολωνία

Οι “Τράγοι” δεν κατάφεραν να μπουν στην εξάδα της βαθμολογίας στην Bundesliga, καθώς ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στην Χόφενχαϊμ για τη 12η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Κολωνία άρχισε “ζεστά” το ματς και μετά από 13 αγωνιστικά λεπτά, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φλόριαν Κάιντς. Ο Αυστριακός μέσος σκόραρε με ένα υπέροχο σουτ, το οποίο κατέληξε στη δεξιά γωνία του Μπάουμαν μετά την ασίστ του Λίντον Μάινα για το 1-0. Ο Μάινα μάλιστα έγινε απειλητικός και μετά από 13 λεπτά (26′), όταν το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Η Χόφενχαϊμ σιγά σιγά βρήκε τα “πατήματά” της και έγινε απειλητική. Στο 36′ μάλιστα, κατάφερε να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1 με το… τυχερό γκολ που πέτυχε ο Λάρσεν, ο οποίος έστω και με λίγη δόση τύχης, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μάρβιν Σβάμπε.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν είχε τον ίδιο… φρενήρη ρυθμό που είχε και το πρώτο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν περισσότερους χώρους, ωστόσο η άμυνα της Χόφενχαϊμ ήταν εκπληκτική. Στο 53ο λεπτό του ματς, ο Κάιντς είχε την ευκαιρία να σκοράρει, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στον εξαιρετικό Μπάουμαν, ο οποίος έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Οζάν Μουχάμεντ Κάμπακ. Αυτό το γεγονός όμως δεν επηρέασε την εξέλιξη του ματς και έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας με το 1-1 για το ματς που έριξε την “αυλαία” για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga.

ΓΚΟΛ: 13′ Κάιντς / 36′ Λάρσεν

Κίτρινες: 51′ Ντούντα / 7′, 87′ Κάμπακ

Κόκκινη: 87′ Κάμπακ

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Ζβάμπε, Σμιτς, Σόλντο, Χούμπερς, Πίντερσεν, Χουσεϊνμπάσιτς, Ντούντα (80′ Ουθ), Μάρτελ, Κάιντς, Μάινα (73′ Σίντλερ), Τίγκες (80′ Ντιτς) (90+2′ Ανταμιάν).

Χόφενχαϊμ (Αντρέ Μπραϊτενράιτερ): Μπάουμαν, Νσόκι (46′ Ακπογκούμα), Βογκτ (62′ Κουαρέσμα), Κάμπακ, Ανχελίνο, Γκάιγκερ (74′ Στίλερ), Σκοβ, Ρούντι (57′ Κράμαριτς), Πρόμελ, Λάρσεν (74′ Ρούτερ), Μπάουμγκαρτνερ.