Έλυσε τον Γ(κ)ρίφο!

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ πήρε το διπλό στην κοιλάδα του Ρουρ, καθώς νίκησε με 2-0 την ανανεωμένη -λόγω της αλλαγής προπονητή- Σάλκε, χάρη σε δύο γκολ του συνήθη ύποπτου και πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στην Bundesliga.

Η Φράιμπουργκ επέστρεψε ξανά στην τρίτη θέση της Bundesliga, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Σάλκε. Το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα και “χτίζει” νέο αήττητο σερί σε Γερμανία και Ευρώπη.

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, τα οποία όμως δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη τελική. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 25ο λεπτό. Ο Ντόαν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σβόλοβ, ωστόσο ο τελευταίος τον σταμάτησε και κράτησε το 0-0. Στο 36′, η Σάλκε έκανε τη δική της πρώτη τελική, με τον Τσαλχάνογλου να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Φράιμπουργκ βρήκε το γκολ που αναζητούσε. Ο Γκρίφο διέσπασε την άμυνα των αντιπάλων και άνοιξε το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ έξω από την περιοχή. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σάλκε προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, ενώ η Φράιμπουργκ ήθελε να… καθαρίσει την υπόθεση της νίκης. Στο 52′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία για το 2-0. Ο Γεόνγκ δεν κατάφερε να… σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ριμπάουντ που πήρε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ. Στο 55′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε από την απόκρουση του Σβόλοβ. Στο 60′, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Γκρίφο ανέλαβε την εκτέλεση και τη μετουσίωσε σε γκολ, νικώντας τον Σβόλοβ για το 2-0. Εν συνεχεία, η Φράιμπουργκ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 74′ έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Κίμπλερ να κάνει το σουτ και τον Σβόλοβ να πέφτει σωστά, μπλοκάροντας την μπάλα. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Φράιμπουργκ διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Σάλκε.

ΓΚΟΛ: 45+1′, 61′ Γκρίφο

Κίτρινες: 18′ Πόλτερ, 73′ Κράους / 41′ Γκιντέρ

Σάλκε (Τόμας Ρέις): Σβόλοβ, Γιοσίντα, Ματριτσιάνι, Ουβέγιαν (34′ Τσαλχάνογλου), Μπρούνερ, Κράους, Κραλ, Καραμάν (57′ Μορ), Μπάλτερ, Πόλτερ (57΄Τερόντ)

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Γκιντέρ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Κίμπλερ, Χέφλερ, Έγκεσταϊν, Ντόαν (76′ Σέιντ), Γκρίοφ, Γεόνγκ, Γκρεγκόριτς (69′ Χέλερ)