Νίκη εξάδας για τη Βέρντερ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Βρέμης, που επικράτησε με 1-0 επί της Χέρτα, χάρη στο γκολ του Φιούλκρουγκ στο 85′, και ανέβηκε στην πρώτη εξάδα του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστική της Bundesliga, η Βέρντερ Βρέμης νίκησε με 1-0 τη Χέρτα στο “Βέζερσταντιον” και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς (έστω και προσωρινά) και… ονειρεύεται ευρωπαϊκή έξοδο. “Χρυσός” σκόρερ ο Φιούλκρουγκ στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη, οι Βερολινέζοι για δεύτερο σερί αγώνα ηττήθηκαν και με 11 βαθμούς βρίσκονται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 2ο λεπτό, με τον Ρίχτερ να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παβλένκα, που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα. Στο 8′ ήταν η σειρά της Βέρντερ να απειλήσει, αλλά η προσπάθεια του Γιουνγκ σταμάτησε πάνω στον Κρίστενσεν, που μπλόκαρε σταθερά. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσαν να… ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα και “χτυπούσαν” κυρίως στην αντεπίθεση. Στο 26′ ο Φιούλκρουγκ έδωσε στον Ντουκς μέσα στην περιοχή, αυτός απέφυγε έναν αντίπαλο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Χέρτα.

Στο 31′ ο Φιούλκρουγκ απείλησε ξανά, αλλά ο Κρίστενσεν πετάχτηκε στο αριστερό του δοκάρι και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γερμανού επιθετικού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές στα αμυντικά τους καθήκοντα. Η Βέρντερ είχε μια μικρή υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί, σε ένα πρώτο 45λεπτο με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Χέρτα να βγαίνει στην αντεπίθεση, τον Κανγκά να περνάει εντυπωσιακά τον αντίπαλό του, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά έξω. Οι Βερολινέζοι μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο 45λεπτο και στο 55′ το σουτ Σερντάρ από τα όρια της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παβλένκα. Δύο λεπτά αργότερα (57′) ήταν η σειρά του Λουκεμπάκιο να απειλήσει, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον κίπερ της Βέρντερ, που δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Στο 77′ ο Ετζούκε σούταρε, αλλά ο Παβλένκα με ωραία απόκρουση εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Νιγηριανού μεσοεπιθετικού, που στο 79′ απείλησε ξανά, αλλά ο Τσέχος τερματοφύλακας του είπε εκ νέου “όχι”. Η πρώτη αξιόλογη φάση της Βέρντερ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο… 82′, αλλά ο Βάισερ νικήθηκε από τον Κρίστενσεν. Στο 85′ και κόντρα στην ροή του αγώνα, η Βέρντερ βρήκε το γκολ, χάρη στην κεφαλιά του Φιούλκρουγκ. Τελικό αποτέλεσμα 1-0 και φέρνει την ομάδα της Βρέμης στην έκτη θέση της βαθμολογίας και κρατά… χαμηλά τους Βερολινέζους.

Γκολ: 85′ Φιούλκρουγκ / –

Κίτρινες: 55′ Βάισερ, 60′ Σταρκ / 17′ Κανγκά, 44′ Λουκεμπάκιο, 58′ Σερντάρ

Βέρντερ Βρέμης (Όλε Βέρνερ): Παβλένκα, Σταρκ, Βέλκοβιτς, Πίπερ, Βάισερ (83′ Αγκού), Γκρούεφ (83′ Στάγκε), Γιουνγκ, Σμίντ, Μπίτενκουρτ (64′ Γκρος), Φιούλκρουγκ, Ντουκς (90+1′ Μπουρκ)

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτς): Κρίστενσεν, Κένι, Ρόγκελ, Κεμπφ, Πλάτενχαρτ, Λουκεμπάκιο (84′ Σέρχαρντ), Τουσάρ, Σερντάρ (72′ Σούνιτς), Ρίχτερ (72′ Ετζούκε), Κανγκά (72′ Ζέλκε), Γιόβετιτς (32′ Μποέτιους)