Στην κορυφή με… εξάρα η Μπάγερν

Στη θέση που τους… ανήκει την τελευταία δεκαετία επέστρεψαν οι Βαυαροί, διαλύοντας την Μάιντς με 6-2 στην “Αλιάντζ Αρίνα”. Νίκες για Λειψία και Βόλφσμπουργκ την Στουτγκάρδη του απόντα Μαυροπάνου.

Μπάγερν Μονάχου – Μάιντζ 6-2

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με το… καλησπέρα. Ο Μανέ συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Γκνάμπρι και ο δεύτερος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 στο 5′. Μετά από 23 λεπτά ήρθε το δεύτερο τέρμα, από τον Τζαμάλ Μουσιάλα. Ο Τσουπό-Μοτίνγκ ήταν ο δημιουργός, με το νεαρό Γερμανό να τελειώνει εξαιρετικά από δύσκολη θέση. Στο 42′, ο Σαντιό Μανέ κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του. Ο Σενεγαλέζος αστόχησε, ωστόσο πήρε το… επιθετικό ριμπάουντ και τριπλασίασε τα τέρμα της Μπάγερν. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν επίσης ένα πέναλτι στο 45’+3′, το οποίο απέκρουσε ο Ούλραιχ. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Βίντμερ πέτυχε το γκολ της μείωσης για τη Μάιντς.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να σιγουρέψουν τη νίκη τους, για αυτό και δεν κατέβασαν… ταχύτητα. Ο Μανέ συνεργάστηκε άψογα με τον Γκορέτζκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Σενεγαλέζου και με κεφαλιά έκανε το 4-1 στο 58ο. Οι παίκτες του Νάγκελσμαν δεν έμειναν εκεί και πέτυχαν και πέμπτο γκολ με τον Τελ στο 79ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ινγκβάρτσεν σε 5-2 στο 82′. Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Τσουπό-Μοτίνγκ στο 86′ με ωραίο τελείωμα μετά από ασίστ του Κομάν. Πλέον, η Μπάγερν βρίσκεται στην πρώτη θέση με 25 βαθμούς, όντας στο +2 από την Ουνιόν Βερολίνου, έχοντας και ένα ματς περισσότερο.

ΓΚΟΛ: 5′ Γκνάμπρι, 28′ Μουσιάλα, 43′ Μανέ, 58′ Γκορέτζκα, 79′ Τελ, 86′ Τσουπό-Μοτίνγκ / 45’+4′ Βίντμερ, 82′ Ινγκβάρτσεν

Λείψια – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε τις πάρα πολλές ευκαιρίες, ο Ενκουνκού άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σομποσλάι. Στο 83′ οι “κόκκινοι ταύροι” τελείωσαν το ματς χάρη σε ένα τέρμα του Βέρνερ για το 2-0.

ΓΚΟΛ: 32′ Ενκουνκού, 83′ Βέρνερ

Βόλσφμπουργκ – Μπόχουμ 4-0

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό. Σκόρερ ο Φέλιξ Ενμέτσα, ο οποίος με εξαιρετική ατομική ενέργεια άδειασε την άμυνα και πλάσαρε εύστοχα, μετά από σέντρα του Άρνολντ. Τα τέρματα των γηπεδούχων έγιναν δύο μετά από εξαιρετική αντεπίθεση στο 35′, στην οποία ο Βίμερ συνεργάστηκε με τον Μπάκου και ο Γερμανός μπακ τελείωσε υποδειγματικά. Στο 58′, ο Ενμέτσα “καθάρισε” το ματς με ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Άρνολντ. Στο 80′ ο Γουίντ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.

ΓΚΟΛ: 27′, 58′ Ενμέτσα, 35′ Μπάκου,

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Νιντερλέχνερ… πάγωσε την “Μερσέντες-Μπενζ Αρένα” σκοράροντας μετά από εξαιρετική λόμπα. Η ισορροπία ήρθε στο 15′, όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με μία όμορφη κεφαλιά του Γκιρασί. Η Στουτγκάρδη είχε συνολικά 30 τελικές προσπάθειες και 57% κατοχή, όμως, η πίεσή της δεν απέδωσε για αρκετή ώρα. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Άντον πλάσαρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από ασίστ του Τομάς με τακουνάκι. Με αυτόν τον τρόπο, διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

ΓΚΟΛ: 15′ Γκιρασί, 90’+2′ Αντόν / 4′ Νιντερλέχνερ