Ανατροπή κορυφής από την Ουνιόν

Οι “φιλοξενούμενοι” ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση, στο 33′ με τον Ελβέντι. Οι “γηπεδούχοι” βρήκαν την ισοφάριση, στο 79′ με τον νεοφερμένο στο γήπεδο Μπέχρενς. Η ολική ανατροπή έγινε στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων με τον Ντοέχι να γράφει το 2-1.

Η Ουνιόν Βερολίνου φιλοξένησε τη Γκλάντμπαχ και ήθελε τη νίκη για να μείνει εκείνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga. Η Ουνιόν πήρε το τρίποντο στο φινάλε του αγώνα με χρυσό γκολ του Ντόεχι. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με μόνη διαφορά, πως οι “Πρωτευουσιάνοι” πέτυχαν ένα γκολ παραπάνω.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Γκλάντμπαχ να απειλεί πρώτη, στο 24′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πλεά και τον Ρόνοου να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ έπειτα από εξαιρετική απόκρουση. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ουνιόν έφτασε στο γκολ με τον Κεντίρα, όμως έπειτα από έλεγχο της διαιτητικής ομάδας στο VAR το γκολ ακυρώθηκε ως φάουλ κάθως χρησιμοποίησε το χέρι του παίκτης της Ουνιόν στην αρχή της επίθεσης. Η Γκλάνταμπαχ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στη συνάντηση, με τον Ελβέντι με καρφωτή κέφαλια ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Στιντλ, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ρόνοου και να γράφει το 0-1. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος η Γκλάντμπαχ βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο να κρατήσει το υπέρ της 1-0 από το πρώτο μέρος χάρη σε γκολ του Ελβέντι από το 33′. Η ομάδα του Φάρκε κράτησε έως το 79′ το υπέρ της σκορ, Η Ουνιόν βρήκε την ισοφάριση με τον Μπέχρενς ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Η Ουνιόν πέτυχε γκολ στο 88′ με τον Τρίμελ το οποίο ακυρώθηκε έπειτα από έλεγχο του VAR. Η Ουνιόν πήρε το τρίποντο-κορυφής χάρη σε γκολ του Ντόεχι στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+7′. Αμέσως μετά το γκολ, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα με την Ουνιόν να βρίσκεται και πάλι στην κορυφή της Bundesliga.

ΓΚΟΛ: 79′ Μπέχρενς, 90+7΄Ντόεχι / 33′ Ελβέντι

Κίτρινες: 64′ Μίτσελ, 90+1′ Ριέρσον, 90+5 Τρίμελ / 67′ Τουράμ, 79′ Σίπελ

Ουνιόν Βερλονίνου (Ουρς Φίσερ): Ρόνοου, Ντόεχι, Κνόχε, Λέιτε, Ράιρσον, Σάφερ (59′ Χαραγκούτσι), Κεντίρα, Χάμπερερ (74′ Λιούλινγκ), Πούσατζ (59′ Τρίμελ), Μπέκερ (74′ Μπέχρενς), Σιεμπάτσου (59′ Μίτσελ)

Γκλάντμπαχ (Ντάνιελ Φάρκε): Σίπελ, Σκάλι, Φρίντριχ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί (90′ Γιάντσκε), Βάιγκλ, Κράμερ, Ενγκουμού (75′ Χέρμαν), Στιντλ (85′ Σάντσες), Πλεά (74′ Νετζ), Τουράμ