Νίκη τριάδας για την Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 2-1 επί της Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη, πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Για την 12η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 2-1 την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη, την προσπέρασε στην βαθμολογία και βρίσκεται στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς. Από την άλλη, οι “αετοί” βρίσκονται στην 5η θέση με 20 πόντους και για άλλη μια φορά δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο κόντρα στους Βεστφαλούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 5ο λεπτό, με τον Καμάντα να πιάνει την κεφαλιά και τον Κόμπελ να κρατάει ανέπαφη την εστία των Βεστφαλών με εξαιρετική επέμβαση. Στο 11′ η Ντόρτμουντ απάντησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέλιγχαμ, αλλά η προσπάθεια του Άγγλου μέσου πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τραπ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21′, με τον Μπραντ να νικάει τον κίπερ των “αετών” και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η απάντηση της Άιντραχτ ήταν άμεση και ο Καμάντα στο 26′ με ωραίο σουτ έκανε το 1-1, με τον Κόμπελ να μην μπορεί να αντιδράσει. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να είναι άκρως επιθετικές. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 43′, με τον Λίντστρεμ με ωραίο σουτ να σημαδεύει το δοκάρι των Βεστφαλών. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ντόρτμουντ να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Μπέλιγχαμ πήρε μια… γλυκιά σέντρα μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τραπ και έκανε το 2-1 για την ομάδα του στο 52′. Η Άιντραχτ τρία λεπτά αργότερα (55′) έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κόμπελ σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Ρόντε. Στο 57′ οι “αετοί” απείλησαν ξανά, με τον κίπερ των Βεστφαλών να λέει “όχι” στο σουτ του Μουανί. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 63′ ο Γάλλος επιθετικός νικήθηκε εκ νέου από τον Κόμπελ. Φοβερός ο Ελβετός τερματοφύλακας, κρατούσε όρθια την ομάδα του.

Η Άιντραχτ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι Βεστφαλοί ήταν πιο… κυνικοί και είχαν σε τρομερή μέρα των τερματοφύλακά τους, τον Γκρέγκορ Κόμπελ. Ο Ελβετός κίπερ κράτησε όρθια την Μπορούσια στην Φρανκφούρτη και διατήρησε το 2-1 υπέρ της ομάδας του, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς ανέβηκε στην 3η θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, ενώ οι “αετοί” βρίσκονται στην 5η θέση με 20 πόντους.

Γκολ: 26′ Καμάντα / 21′ Μπραντ, 52′ Μπέλιγχαμ

Κίτρινες: 16′ Πελεγκρίνι, 60′ Λίντστρεμ, 90+5′ Τραπ / 66′ Εζτζάν, 70′ Τσαν, 81′ Χούμελς, 90+5′ Ρέινα, 90+6′ Μπέλιγχαμ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Τούτα, Γιάκιτς, Εντικά, Εμπίμπ, Καμάντα (84′ Μπορέ), Ρόντε (72′ Σο), Πελεγκρίνι, Λίντστρεμ (77′ Αλάριο), Γκέτσε, Μουανί

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ζίλε, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Αζάρ, Μπέλιγχαμ, Εζτζάν, Αντεγιέμι (69′ Βολφ), Μπραντ (61′ Τσαν), Μάλεν (61′ Ρέινα), Μουκοκό (61′ Μοντέστ)