Έμειναν στην ισοπαλία και τώρα… τρέχουν

Η Αλαβές έμεινε στο 1-1 με την Μπέτις και δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Θέλτα με την Χετάφε στο Μπαλαΐδος με σκορ 2-2 με τις γηπεδούχος να έχουν προβλήματα καθώς είναι στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Αλαβές-Μπέτις 1-1

Στην “χώρα των Βάσκων” η Αλαβές ήρθε αντιμέτωπη με την Μπέτις, με σκοπό να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί την έξοδο της στην Ευρώπη. Ταυτόχρονα ήθελε αρνητικό αποτέλεσμα της Θέλτα που αγωνιζόταν με την Χετάφε, καθώς είναι η άμεση ανταγωνίστρια της στο βαθμολογικό πίνακα. Στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Πέρεθ στο 32ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά μετά ένας δικός της παίκτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Συγκεκριμένα ο Έκτορ Μπεγερίν σε μια ανυποψίαστη φάση ισοφάρισε για την ομάδα της Αλαβές και έφερε τις ισορροπίες και πάλι στην αναμέτρηση με το 1-1. Στο δεύτερο μέρος, οι στιγμές ήταν μετρημένες καθώς οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικές και η αναμέτρηση έληξε με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Θέλτα-Χετάφε 2-2

Πριν μια αγωνιστική η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ δέχθηκε ανατροπή από την Λας Πάλμας και έχασε ένα αποτέλεσμα που ήταν σημαντικό για την οικονομία του πρωταθλήματος. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ισπανού τεχνικού προσανατολήστικε στην αναμέτρηση με την Χετάφε που δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Ο Μπόρχα Μαγιοράλ σκόραρε μόλις στο δεύτερο λεπτό και ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 14ο λεπτό οι “γαλάζιοι” κέρδισαν πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ιάγο Άσπας ο οποίος αστόχησε από την άσπρη βούλα, με την λύτρωση της ομάδας του να έρχεται 10 λεπτά μετά με τον Μπαμπά για την ισοφάριση. Με την συμπλήρωση 30 λεπτών στον αγώνα, ο Μέισον Γκρίνγουντ  έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα της Χετάφε, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.  Ο Λάρσεν έκανε το 2-2 στο 43ο λεπτό με τους παίκτες του Μπενίτεθ να ψάχνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν αρκετά μαζεμένες καθώς, καμία δεν ήθελε να εκτεθεί ανασταλτικά και έτσι το τελικό 2-2 ήταν αυτό που άφησε με πικρή γεύση καθώς δεν εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της Αλαβές και την νέα βαθμολογική της απώλεια.