Oύτε τώρα η Βιγιαρεάλ…

Την προβληματική της εικόνα συνεχίζει να δείχνει η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε νέα ήττα. Αυτήν τη φορά, ηττήθηκε από τους “Αμαρίγιος” με 2-1 για την 9η αγωνιστική της La Liga στο “Estadio de la Cerámica”.

Τέταρτο σερί αγώνα που δεν “γεύεται” την νίκη η ομάδα του Πατσέτα στην La Liga, καθώς γνώρισε νέα ήττα (2-1) από τη Λας Πάλμας και “βυθίστηκε” στην 16η θέση του πρωταθλήματος.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους που είχαν προχωρήσει σε αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς είχαν αναμετρηθεί με την Ρεν, την Πέμπτη (05/10) για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες στιγμές στο αγώνα και ενώ έδειχναν ότι θα πάνε με την λευκή ισοπαλία στα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 45’+2′ ο Κόκο άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0, με ένα άψογο τελείωμα, για λογαριασμό της Λας Πάλμας.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από τις Κανάριες Νήσους βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 51′, ρίχνοντας στα… σχοινιά τους γηπεδούχους. Το 2-0, το διαμόρφωσε ο Καρντόνα με μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα. Το “Κίτρινο υποβρύχιο” σε άλλο ένα ματς της La Liga, πραγματοποιούσε μια ακόμη κακή εμφάνιση. Ωστόσο, η Βιγιαρέαλ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με μια απίστευτη γκολάρα του Μορένο στις καθυστερήσεις του αγώνα, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.  Έτσι, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League έμεινε στους 8 βαθμούς και στην 16η θέση, ενώ η Λας Πάλμας ανέβηκε στη 10η θέση και στους 11 βαθμούς.