Συνεχίζει… ακάθεκτη η Χιρόνα

Οι Καταλανοί επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας 1-0 της Κάντιθ εκτός έδρας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga και επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Χιρόνα συνεχίζει την τρελή της πορεία. Μετά την ήττα με 3-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, επέστρεψε στις νίκες με το θύμα της αυτή τη φορά να είναι η Κάντιθ. Οι Καταλανοί βρήκαν το γκολ που τους έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με 10 παίκτες από το 11′.

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου όμως, το ματς δεν κύλησε όπως θα ήθελε η Κάντιθ. Ο Ντάρβιν Ματσίς έκανε ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να αντικρύσει την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στη συνέχεια, η Χιρόνα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και δεν δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με αποτέλεσμα το 0-0 να διατηρείται έως τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και έψαξαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 59ο λεπτό, ο Κόουτο τροφοδότησε τον Γκαρθία, ο οποίος έκανε το σουτ νικώντας τον αντίπαλο κίπερ για να γράψει το 1-0.

Στη συνέχεια, η Χιρόνα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς όμως να απειλήσει σημαντικά τα αντίπαλα καρέ. Διατήρησε όμως το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη επί της Κάντιθ με 1-0.
Έτσι, η Χιρόνα επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη, η Κάντιθ, βρίσκεται στην 12η με 9 βαθμούς.