“Βάσκοι” για Ευρώπη

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Αλμερία με 3-0 και παρέμεινε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας και στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Στο “Σαν Μαμές” της “Χώρας των Βάσκων” η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στοχεύει στην έξοδο προς τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στην αναμέτρηση οι “Βάσκοι” μπήκαν με μοναδικό σκοπό να χτυπήσουν την άμυνα της ομάδας από την Ανδαλουσία, με τον Γκουρουθέτα στο 10ο λεπτό να βάζει τις βάσεις για την νίκη και στην συνέχεια να γίνεται συντήρηση δυνάμεων από τους παίκτες του Βαλβέρδε. Με την κατοχή της μπάλας να ξεπερνάει το 60%, η Μπιλμπάο δεν έδωσε πολλά περιθώρια και η εστία του Σιμόν δεν δέχθηκε πολλές απειλές.

Στο δεύτερο μέρος, η Αθλέτικ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους παίκτες του Ρουίθ να έχουν κενά μεταξύ των γραμμών τους και με βάση αυτό η Μπιλπάο  εκμεταλλεύτηκε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκαρθία στο 63ο λεπτό καθαρίζοντας την αναμέτρηση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαντσέτ στο 81ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αλλάξουν το σκορ ακόμα και με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν στα τελευταία 20 λεπτά.

Γκολ: 10′ Γκουρουθέτα, 63′ Γκαρθία, 81′ Σαντσέτ
Δοκάρι: 90+2 Ι. Γουίλιαμς
Κίτρινές: 52′ Ερέρα, 84′ Ντε Μάρκος
Κόκκινες:

Αθλέτικ Μπιλπάο (Βαλβέρδε): Σιμόν, Βιβιάν, Άλβαρεθ (8′ Παρέδες), Ντε Μάρκος, Μπερχίς, Ερέρα (75′ Πράδος Ντίας), Γκαρθία (82′ Μουνιαΐν), Γουίλιαμς, Γουίλιαμς, Σάντσετ (82′ Γκόμεζ), Γκουρουθέτα (75′ Βιγιαλίμπρε)

Αλμερία (Ρουίθ): Μαξιμιάνο, Τσούμι, Κέκι, Μέντες (69′ Πόθο), Ακίμε, Μπαμπά, Λόπι, Μεγέρο (69′ Αρίμπας), Ραμαθάνι, Εμπράντα, Κονέ (69′ Σάνσα)