Ούτε τώρα νίκη για Βαλένθια και Μαγιόρκα

Οι “πειρατές” υποδέχθηκαν τις νυχτερίδες για την 9η αγωνιστική της La Liga με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν ούτε τώρα να γευτούν την χαρά της νίκης (1-1). Τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες χωρίς νίκη.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στη Μαγιόρκα ξεκίνησε ιδανικά για τη γηπεδούχο ομάδα. Μόλις στο 5ο λεπτό η ομώνυμη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Μουρίκι να δημιουργεί και τον Ροντρίγκεζ να εκτελεί τον Μαμαρντασβίλι για το 1-0. Η Βαλένθια προσπάθησε να απαντήσει στο 17′, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεπέλου τράνταξε το δοκάρι του Ραΐκοβιτς. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και η Μαγιόρκα έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Πρατς στο 19′, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 33′ ο Μουρίκι σκόραρε αλλά ούτε τώρα διπλασιάστηκε το προβάδισμα της ομάδας του, καθώς υποδείχθηκε σε οφσάιντ. Αφού δεν κατάφεραν να σκοράρουν οι “πειρατές” πριν το ημίχρονο, το έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Οι “νυχτερίδες” ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+3′) με τον Ντιέγκο Λόπεθ να αξιοποιεί τη σέντρα του Κορέια (1-1).

Στο δεύτερο μέρος, οι πρώτες φάσες ήταν για τους γηπεδούχους με μια κεφαλιά του Μουρίκι να εξουδετερώνεται από τον Μαμαρντασβίλι στο 53′, όπως και το σουτ του Γκονζάλεθ στο 60′. Η Μαγιόρκα συνέχισε να απειλεί με τον Λάριν να αστοχεί δις στο 71′ και το 75′, ενώ στο 82′ ο Κοσοβάρος επιθετικός της γηπεδούχου ομάδας ζήτησε πέναλτι, ο διαιτητής είπε «παίζετε» και επιβεβαιώθηκε, αφού μετά από εξέταση του VAR δεν υποδείχθηκε παράβαση. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με τις δύο ομάδες να προβληματίζονται αρκετά, αφού αμφότερες έχουν σχεδόν έναν μήνα να κερδίσουν.//ΣΠ