Παράσταση για… έναν στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”

Πάρτι της “Βασίλισσας” επί της Οσασούνα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga και σκαρφάλωσε… ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε την Οσασούνα επικρατώντας 4-0 στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της La Liga. Οι “μερένγκες” έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, πήραν το τρίποντο και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τη Ρεάλ, η οποία θέλησε να δείξει από νωρίς τις προθέσεις της, απειλώντας με τους Μπέλιγχαμ και Χοσέλου. Ο Άγγλος όμως ήταν αυτός που στη δεύτερη προσπάθειά του βρήκε δίχτυα. Ο Καρβαχάλ τον τροφοδότησε στην περιοχή, με τον Τζουντ να κάνει το δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των αντίπαλων διχτύων. Η Οσασούνα προσπάθησε να απαντήσει μετά το γκολ που δέχθηκε, όμως η Ρεάλ ήταν αυτή που κυκλοφορούσε τη μπάλα. Οι “μερένγκες” συνέχισαν δυνατά, ο Βινίσιους πάτησε στην περιοχή, σούταρε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η Οσασούνα προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ο Αρέσο δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπούντιμιρ έκλεψε τη μπάλα, βρέθηκε ανενόχλητος στην αντίπαλη περιοχή όμως σούταρε ψηλά χάνοντας τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του στο τέλος του πρώτου μέρους.

Δυναμικά ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος η Ρεάλ. Απείλησε με το… καλησπέρα με τον Χοσέλου, αλλά και την κεφαλιά του Μπέλιγχαμ που όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ερέρα. Στο 54ο λεπτό όμως, ο Άγγλος μετά από όμορφη συνεργασία με τον Βαλβέρδε βρήκε και πάλι δίχτυα γράφοντας το 2-0. Η “Βασίλισσα” όμως είχε πάρει φωτιά για τα… καλά. Στο 65ο λεπτό ο Βινίσιους πήρε τη μπάλα από τον Ουρουγουανό, έφυγε τετ-α-τετ και σκόραρε για το 3-0. Οι “μερένγκες” χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να κάνουν το 4-0. Ο Χοσέλου πήρε τη μπάλα από τον Βινίσιους, έκανε το σουτ και νίκησε τον Ερέρα για το 4-0. Στο 83ο λεπτό, οι Μαδριλένοι, έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 5-0. Ο Κρόος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπάρχα με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Χοσέλου ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τον Ερέρα να αποκρούει και να λέει όχι. Το 4-0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να φτάνει στην ευρεία νίκη και να σκαρφαλώνει και πάλι στην πρώτη θέση.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα – Ντάνι Καρβαχάλ (79’ Λούκας Βάθκεθ), Ρούντιγκερ, Τσουαμενί, Μεντί – Βαλβέρδε, Καμαβινγκά (67’ Κρόος), Μόντριτς (79’ Μπραΐμ Ντίαθ) – Μπέλινγκχαμ (72’ Ντάνι Θεμπάγιος) – Χοσέλου, Βινίσιους Ζούνιορ (72’ Ροντρίγκο).

Οσασούνα (Χαγκόμπα Αρασάτε): Ερέρα – Αρέσο, Κατένα, Νταβίντ Γκαρθία, Κρουθ – Μονκαγιόλα (80’ Ιμπάνιεθ), Λούκας Τορό, Αϊμάρ Ορόθ (80’ Ραούλ Γκαρθία) – Ρουμπέν Γκαρθία (70’ Αρνάιθ), Μπούντιμιρ (70’ Άβιλα), Πένια (80’ Κίκε Μπάρχα).