Ξεκούραστα Λίβερπουλ και Άστον Βίλα

Εύκολο απόγευμα για τις ομάδες του Γιούργκεν Κλοπ και του Ουνάι Έμερι επιφύλασσε η 10η αγωνιστική της Premier League, καθώς οι “κόκκινοι” ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Νότιγχαμ νικώντας με 3-0, την ώρα που οι χωριάτες πραγματοποιούσαν ακόμα μια νίκη με θύμα αυτή τη φορά τη Λούτον (3-1) ενώ η Μπράιτον σκόνταψε στην έδρα της κόντρα στη Φούλαμ (1-1).

Λίβερπουλ- Νότιγχαμ 3-0

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ είχε τον άτυπο τίτλο του φαβορί στη σημερινή αναμέτρηση, κάτι που επιβεβαίωσε από πολύ νωρίς. Στο 31ο λεπτό, ο Νούνιες εξαπέλυσε το σουτ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ζότα που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, όταν ο Σομποσλάι πάσαρε στον Ουρουγουανό επιθετικό και αυτός σε κενή εστία έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ έριξε ρυθμούς κρατώντας μπάλα μην αφήνοντας περιθώριο στην ομάδα του Κούπερ να αντιδράσει. Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-0 αλλά το σουτ του Έλιοτ κόπηκε από την άμυνα, λίγο πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 77ο λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ, αξιοποιώντας το λάθος του Τέρνερ και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-0. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Χάκπο σκόραρε αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Η Λίβερπουλ με την σημερινή της νίκη ανέβηκε στην τρίτη θέση με 23 βαθμούς, τρείς πίσω από την πρώτη Τότεναμ.

Άστον Βίλα-Λούτον 3-1

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ενώ έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ζανιόλο στο 5′ και τον Γουότκινς στο 12′, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 17ο λεπτό. Ο ΜακΓκίν μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Ντάγκλας Λουίζ κάνοντας το 1-0. Ο δημιουργός του πρώτου τέρματος λίγο έλειψε να γίνει σκόρερ, αλλά η μπάλα μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ χτύπησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “χωριάτες” έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 51ο λεπτό, μετά από εξαιρετικό τελείωμα του Ντιαμπί. Το δεύτερο γκολ, έδωσε φτερά στους παίκτες του Έμερι και έκαναν το 3-0 με αυτογκόλ του Λοκάιρ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 83′ χάρις σε αυτογκόλ του Μαρτίνες. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Άστον Βίλα να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση με 22 βαθμούς.

Μπράιτον-Φούλαμ 1-1

Οι “γλάροι” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Μπαλέμπα σούταρε αλλά ο Λένο απέκρουσε εντυπωσιακά. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 26ο λεπτό. Ο Φέργκιουσον πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μην έχει απάντηση και την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντε Τσέρμπι έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το 2-0, αλλά η μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάνκ στο 50′, βρήκε στο δοκάρι του κίπερ της Φούλαμ. Οι φιλοξενούμενοι όσο το σκορ ήταν στο 1-0 πήραν… μέτρα στο γήπεδο, κράτησαν μπάλα και κατάφεραν στο 65ο λεπτό να ισοφαρίσουν το ματς. Ο Γουίλσον βρήκε υπέροχα τον Παλίνια και αυτός νίκησε τον Στίλ κάνοντας το 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Μπράιτον να μένει χωρίς νίκη στην Premier League για τέταρτο σερί παιχνίδι.