Μοιρασιά στο “Μολινό”

Γουλβς και Νιουκάστλ αναμετρήθηκαν στο πλαίσο της 10ης αγωνιστικής της Premier League με τις δύο ομάδες να προσφέρουν γκολ και θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να πανηγυρίσει κάποια από τις δύο ομάδες την νίκη (2-2).

O αγώνας:

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν πρόσφεραν κάποια μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες. Το πρώτο γκολ του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 22ο λεπτό και το πέτυχε με εντυπωσιακό ψαλιδάκι ο Κάλουμ Γουίλσον κάνοντας το 1-0 βάζοντας σε θέση οδηγού τις “καρακάξες“. Οι Γούλβς πίεσε για την ισοφάριση κάτι που πέτυχε στο 36ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νέτο και δυνατή κεφαλιά του Λεμινά (1-1). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Γουίλσον ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Ζοζέ Σα που αν και βρήκε την μπάλα δεν κατάφερε να αποσοβήσει το τέρμα (2-1). Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 71ο λεπτό. Ο Τότι τροφόδοτησε υπέροχα μέσα στην περιοχή τον Χουάνγκ και ο Κορεάτης με ένα άψογο τελείωμα νίκησε τον πορτιέρο των “Magpies” γράφοντας το 2-2. Στο 81ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστεια ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο ματς με τον Σαρ να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι. Το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Γκολ: 36′ Λεμινά, 71′ Χουάνγκ / 22′, 45+4′  Γουίλσον

Κίτρινες:83΄ Άιτ Νούρι / 66′ Μπέρν, 70′ Λασέλς, 82′ Τρίπιερ, 90+6′ Λόνγκσταφ