Οι “μέλισσες”… τσίμπησαν το σερί της Τσέλσι

Χάρη σε γκολ των Πίνοκ και Εμπουεμό στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπρέντφορντ επικράτησε με 2-0 των “μπλε” στο “Stamford Bridge” και διέκοψαν το σερί τριών αγώνων χωρίς ήττα.

Οι “μέλισσες” πήραν την… άτυπη μάχη της 10ης θέσης, ανεβαίνοντας στους 13 βαθμούς. Πλέον βρίσκονται στο -4 από την 7η Μπράιτον. Ταυτόχρονα, η Τσέλσι έμεινε 11η με 12 πόντους και μοιάζει ήδη να βρίσκεται πολύ μακριά από τους στόχους της.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος. Στο 11′ άγγιξαν το γκολ, όταν ένα εξαιρετικό σουτ του Μαντουέκε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 19′ ο Κουκουρέγια δημιούργησε νέα καλή στιγμή, με τον Φλέκεν να αποκρούει. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό, με την Μπρέντφορντ να είναι αυτή που άρχισε καλύτερα. Ο Σάντσες έσωσε το ωραίο σουτ του Βισά στο 51′, όμως η ψυχρολουσία ήρθε επτά λεπτά αργότερα. Ο Εμπουεμό σέντραρε εξαιρετικά, ο Πίνοκ έπιασε την κεφαλιά από κοντά και… πάγωσε το “Stamford Bridge“.

Οι παίκτες του Φρανκ στη συνέχεια μπήκαν σε φάση… διαχείρισης του προβαδίσματος που είχαν αποκτήσει. Η Τσέλσι είχε την κατοχή με ποσοστά που ξεπερνούσαν το 70%, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει τον Φλέκεν. Στο φινάλε μάλιστα οι “μέλισσες” έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τον Μπράιαν Εμπουεμό να… σφραγίζει τον θρίαμβό τους.

ΓΚΟΛ: – 58′ Πίνοκ, 90’+6′ Εμπουεμό

Κίτρινες: 78′ Καϊσέδο – 56′ Μοπέι, 85′ Ονιέκα