Ο Ενκέτια… υπέγραψε το πάρτι της Άρσεναλ | Άλμα με… ανατροπή για την Μπόρνμουθ

Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν 5-0 της Σέφιλντ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League και επέστρεψε στις νίκες. Από την άλλη τα “κεράσια” πήραν τη νίκη 2-1 με ανατροπή επί της Μπέρνλι και ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Άρσεναλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να διασπάσει τις γραμμές της Σέφιλντ για να γίνει απειλητική. Στην πρώτη της καλή στιγμή όμως, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρήκε δίχτυα. Στο 28ο λεπτό, ο Ράις έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ενκέτια πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε από κοντά, γράφοντας το 1-0. Μετά το γκολ που πέτυχαν οι “κανονιέρηδες” ανέβασαν στροφές και πίεσαν περισσότερο. Στο 41ο λεπτό, ο Μαρτινέλι βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Σάκα και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, όμως ο Φοντέριγχαμ είπε “όχι”.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Άρσεναλ η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ενκέτια από κοντά έκανε το 2-0 και διπλασίασε τα τέρματά του, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη τη δουλειά της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι “κανονιέρηδες” χρειάστηκαν μόλις οκτώ λεπτά για να βρουν ξανά δίχτυα. Ο Άγγλος με φανταστικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-0 κάνοντας ξανά χατ-τρικ και έβαλε την… υπογραφή του στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Αρτέτα στη συνέχεια πίεσε και έψαξε και τέταρτο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν στο σφυροκόπημα τον Λονδρέζων που είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 87ο λεπτό και μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Νόργουντ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Βιέιρα ανέλαβε την εκτέλεσή του και ήταν εύστοχος, βάζοντας το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 4-0. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση καθώς στις καθυστερήσεις βρήκε και πέμπτο τέρμα. Ο Τομιγιάσου από κοντά σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Άρσεναλ και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Μπόρνμουθ – Μπέρνλι 2-1

Η Μπέρνλι μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και μάλιστα από νωρίς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 11ο λεπτό, ο Τέιλορ βρήκε δίχτυα και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η απάντηση της Μπόρνμουθ όμως ήρθε άμεσα, με τον Σεμένιο ο οποίος στο 22′ σκόραρε και έφερε την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Το 1-1 διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρος με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες ήταν λιγότερο κινητικές, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 76ο λεπτό όμως, η Μπόρνμουθ κατάφερε να σκοράρει και να κάνει την ανατροπή, με τον Μπίλινγκ που έκανε το 2-1.