Από ήττα σε ήττα η Γούεστ Χαμ

Μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με Άστον Βίλα στο πρωτάθλημα και Ολυμπιακό στο Europa League, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες έχασε και από την Έβερτον με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Τα “ζαχαρωτά” πάντως ήταν αυτά που θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ σε δύο περιπτώσεις. Η πρώτη στο 34ο λεπτό, όταν ο Χάρισον έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Αρεολά. Η δεύτερη ήρθε στο 40′, όταν ο Κάλβερτ-Λιούιν πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ότι δεν πέτυχε στο πρώτο 45λεπτό, ο Άγγλος επιθετικός της Έβερτον το πέτυχε στο 51ο λεπτό. Ο Μακνίλ πάσαρε και ο 26χρονος με άψογο τελείωμα νίκησε τον πορτιέρε της Γουέστ Χαμ κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να φτάσουν και στο 2-0, αλλά το σουτ του Ντουκουρέ απέκρουσε δύσκολα ο Αρεολά. Στο 78′ πραγματοποιήθηκε η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία της Γουέστ Χαμ στο ματς. Ο Κούντους βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ, αλλά ο κίπερ των ζαχαρωτών βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Μπενραχμά να μην μπορεί να νικήσει τον Άγγλο πορτιέρε.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Έβερτον να φεύγει από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς ανεβαίνοντας στην 15η θέση, ενώ η Γουέστ Χαμ μετά τη νέα ήττα της χάνει έδαφος στη μάχη της πρώτης 5άδας

ΓΚΟΛ: 51′ Κάλβερτ Λιούιν

Κίτρινες: 28′ Κούντους, 69′ Πακετά, 77′ Μπενραχμά, 83′ Άλβαρες / 28′ Πίκφορντ