Ο Μάντισον πρόσφερε τις λύσεις και η Τότεναμ άνοιξε τη διαφορά στην κορυφή

Απτόητα συνεχίζουν το νικηφόρο τους σερί τα “σπιρούνια”, καθώς επικράτησαν της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στο “Σέλχαρστ Παρκ” στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League. Στους πέντε βαθμούς πλέον η διαφορά των Λονδρέζων από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ματς λιγότερο προς ώρας.

Παρά την υπεροχή τους στην κατοχή, τα “σπιρούνια” δεν κατάφεραν να σημειώσουν τελική προσπάθεια στο στόχο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με ένα δυνατό σουτ του Μάντισον το οποίο κατέληξε εκτός να είναι η μοναδική φορά που απείλησαν ουσιαστικά. Οι “αετοί” αντίθετα, είχαν δύο κατά συρροή πολύ καλά σουτ εντός εστίας, τα οποία ανάγκασαν τον Βικάριο σε επεμβάσεις.

Μάλιστα, αυτές σημειώθηκαν στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς με τον Τζόρνταν Αγιού να σουτάρει στο 6′, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ έκανε εξαιρετική επέμβαση κρατώντας το 0-0. Πριν προλάβει να… σηκωθεί, ο Εντουάρ εκτέλεσε από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Βικάριο ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Ο Ρόι Χόντγκσον έδειχνε να έχει στήσει την ομάδα του με τέτοιον τρόπο που η Τότεναμ είχε “κλειδωθεί” και δεν μπορούσε να φτάσει σε ιδανικά σημεία για να σουτάρει με προϋποθέσεις. Κάπως έτσι, το ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ και με λίγες φάσεις.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου άρχισε να πιέζει ακόμα πιο ασφυκτικά και πιο ψηλά στο γήπεδο με την είσοδό της στο δεύτερο μέρος. Αυτό απέδωσε σύντομα “καρπούς”, με τον Τζέιμς Μάντισον να κάνει ένα σουτ προς το… πλάγιο, το οποίο όμως βρήκε στον άτυχο Γουορντ που θέλοντας και μη, ήταν μοιραίος για να γίνει το 1-0. Η Πάλας προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως η κεφαλιά του Γκουέχι μετά από κόρνερ, πέρασε ελάχιστα εκτός.

Οι αλλαγές του Ποστέκογλου επηρέασαν άμεσα το παιχνίδι όπως αποδείχθηκε. Στο 66′, τα “σπιρούνια” έκαναν το 2-0 μέσω μίας τρομερής ατομικής προσπάθειας του Μάντισον που έφτασε στα πόδια του νεαρού Τζόνσον ο οποίος με τη σειρά του γύρισε τη μπάλα στον Σον για ένα εύκολο τελείωμα.

Η Τότεναμ διατήρησε εύκολα από εκεί και πέρα το προβάδισμά της μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, ενώ είχε και δύο ευκαιρίες να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Τελικά, οι “αετοί” μείωσαν σε 2-1 στις καθυστερήσεις, με ένα εκπληκτικό σουτ του Αγιού στο αριστερό “παράθυρο” του Βικάριο, ωστόσο δεν ήταν αρκετό στο σημείο που έγινε να αλλάξει κάτι σημαντικά στο ματς και το αποτέλεσμα, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πάλεψαν και πίεσαν μέχρι την τελευταία στιγμή.

ΓΚΟΛ: 53′ Γουάρντ (αυτογκόλ), 66′ Σον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+9′ Άντερσεν, 90+9′ Τζόνσον, 90+11′ Αγιού