Η Παρί… στραβοπάτησε στις καθυστερήσεις

Οι πρωτοπόροι της Ligue 1 δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αφού ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις και το τελικό 1-1 τους ανάγκασε να μείνουν με το βαθμό της ισοπαλίας.

Παρά την υπεροχή της στην κατοχή, η Παρί δέχθηκε δύο πολύ επικίνδυνες φάσεις νωρίς στο ματς. Ο Ζεγκρόβα αστόχησε δις μέσα σε διάστημα ενός λεπτού, στο 15′ και το 16′, αφού έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από πλεονεκτική θέση. Η δεύτερη προσπάθειά του μάλιστα, ήταν τετ-α-τετ. Οι πρωταθλητές απάντησαν με τον Ντεμπελέ πέντε λεπτά μετά, όμως ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, όπως και ο Ζεγκρόβα, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ.

Στο 36′, η Παρί έκανε την πρώτη της τελική στην εστία με το δυνατό σουτ του Βιτίνια μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Σεβαλιέ απέκρουσε με υπερένταση. Στη λήξη του ημιχρόνου, η εικονική υπεροχή ανήκε στους πρωταθλητές, αλλά η ουσία στους γηπεδούχους.

Οι Παριζιάνοι κατάφεραν να περιορίσουν καλύτερα τη Λιλ στο δεύτερο ημίχρονο και να γίνουν και πιο ουσιαστικοί. Στο 64′, ο Ερναντέζ ανατράπηκε από τον Ντιακιτέ. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την ευθύνη, ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους πρωταθλητές στο 66′.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε προσπάθησε να κάνει συντήρηση και να κρατήσει το προβάδισμά της, αλλά η Λιλ είχε άλλα σχέδια. Οι παίκτες του Πάουλο Φονσέκα το κυνήγησαν μέχρι το τέλος και δικαιώθηκαν. Στο 90+3′, ο Ντέιβιντ ευνοήθηκε από μία σειρά από κόντρες και έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντά, προκαλώντας σοκ στην Παρί.

Δεν αλλάζει κάτι στη βαθμολογία βέβαια, με τους πρωταθλητές να έχουν ακόμα και έτσι έναν “αέρα” πέντε βαθμών από τη 2η Νις.