Χτίζει σερί και ξυπνάει από τον λήθαργο της η Λυών

Η ομάδα του Σαζ πήρε τεράστια νίκη εκτός έδρας επί της Μονακό με 1-0, φτάνοντας τις τρεις νίκες φέτος στο πρωτάθλημα της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να χάνουν πολύτιμο έδαφος για την μάχη του τίτλου.

Στο “πριγκιπάτο” του Μόντε Κάρλο, η Μονακό φιλοξένησε την Λυών στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν την κορυφή του πρωταθλήματος, ενώ η ομάδα του Σαζ έχει βάλει στόχο να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας. Με το σφύριγμα της έναρξης οι Μονεγάσκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γάλλου προπονητή έβαλαν στόχο το χτίσιμο της κατοχής από την άμυνα και ύστερα να ανεβαίνουν κατά κύματα προς τα εμπρός. Αυτό το προσπάθησαν αρκετές φορές, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί ανασταλτικά, με αποτέλεσμα μην αφήσουν το παιχνίδι να εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνουν απειλητικοί. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν σε μεγάλο βαθμό, αλλά έχοντας στόχο την διατήρηση της αμυντικής τους λειτουργίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό απείλησε αρκετές φορές την εστία του Λόπεζ, αλλά χωρίς να αλλάξει το δείκτη του σκορ. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έμεναν στα καρέ τους, καθώς έβλεπαν πως δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τον Λακαζέτ με τέτοιο τρόπο, ώστε να γίνει απειλητικός. Με την συμπλήρωση 60 λεπτών, ο Λόπεζ έκανε μια μαγική επέμβαση σε σουτ που έκανε ο Μπαλογκούν κρατώντας όρθια την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά, με τις ευκαιρίες των Μονεγάσκων να διαδέχονται η μια την άλλη, η Λυών χτύπησε κόντρα στη ροή του ματς με τον Ζεφίνιο μετά από ωραία πάσα του Μέιτλαντ-Νάιλς στο 85ο λεπτό και έκαναν το 1-0. Το τελικό σκορ σκόρπισε χαμόγελα στην ομάδα της Λυών, καθώς έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα αφήνοντας την τελευταία θέση, ενώ δίνει μάχη για να μείνει στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: 85′ Ζεφίνιο

Κίτρινες: 29′ Σινγκό, 31′ Μάτα, 90+5′ Ενρίκε

Μονακό (Χούτερ): Κον, Ζακάρια, Σαλισού, Σινγκό, Ντιάτα, Φοφανά, Καμαρά (70′ Ντιόπ), Τζάκοπς (88′ Ουατάρα), Μιναμίνο, Ακλιούτσε (78′ Μπεν Γιέντερ), Μπαλογκάν

Λυών (Σαζ): Λόπεζ, Λόβρεν, Ο’Μπράιαν, Τσάλετα-Τσαρ, Τολισό (71′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Ταγκλιαφίκο (74′ Ενρίκε), Κακουρέ, Μάτα, Τσέρκι (71′ Ντιαβαρά), Νουαμά (83′ Καντεβέρε), Λακαζέτ (83′ Ζεφίνιο)