“Καθάρισε” τη Νις και επέστρεψε στις νίκες η Χάβρη

Η ομάδα του Έλσνερ πραγματοποίησε τη σπουδαιότερη νίκη (3-1) της φέτος, απέναντι στη δεύτερη της βαθμολογίας Νις και γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από διάστημα μεγαλύτερο του ενός μηνός.

Οι γηπεδούχοι “έπιασαν” στον ύπνο τη Νις ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μπάγιο από το ύψος της περιοχής σούταρε, ο Μπούλκα απέκρουσε, αλλά ο Σαμπί “πήρε το ριμπάουντ” και έκανε το 1-0. Ο ίδιος ο Αμερικάνος εξτρέμ στο 35′ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του με ένα φανταστικό πλασέ στο αριστερό παραθυράκι του Μπούλκα (2-0). Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Ντεσμάς και έτσι το 2-0 αποτέλεσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Χάβρης μπήκε φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο κερδίζοντας πέναλτι σε παράβαση που υπέπεσε ο Μπαρντ. Ο Μπαγιό ευστόχησε και έβαλε τις, πλέον, γερές βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων (3-0). H Νις βρέθηκε σε ένα κακό βράδυ γεγονός που μαρτυρούν και οι λίγες αξιόλογες ευκαιρίες που δημιούργησε για να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δημιουργήθηκε και μία ένταση με τις δύο ομάδες να αντικρύζουν από μία κόκκινη κάρτα. Συγκεκριμένα, ο Γκραντσέρ από τους γηπεδούχους και ο Τοντιμπό από τους φιλοξενούμενους είδαν την απευθείας κόκκινη κάρτα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Φαριόλι ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Λουσέ στο 90+1′.