Απέδρασαν Στρασβούργο και Μονπελιέ | Κόλλησε η Ρεν

Η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν επέστρεψε στις νίκες μετά από πολύ καιρό (1-0), ενώ με το “διπλό” έφυγαν και οι Αλεμάνοι από την έδρα της Λοριάν (2-1). “Κουλούρια” για Ρεν και Τουλούζ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Τουλούζ – Ρεν 0-0

Στο γήπεδο των “τουλιπών” η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιώρου ήταν αυτή του Σουάζο που κέρδισε την μπάλα μετά από φάση διαρκείας και σούταρε, αλλά ο κίπερ της Ρεν είχε απάντηση. H επόμενη ευκαιρία ήταν για τη Ρεν στο 51′, με την κεφαλιά του Τεριέ από κόρνερ να καταλήγει στο κέντρο της εστίας. Στο 74′ ο ίδιος έχασε άλλη μια καλή φάση. Στο 77′ οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα καλό απευθείας φάουλ, ωστόσο ο Μανταντά έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά και το αποτέλεσμα έμεινε στο μηδέν.

Λοριάν – Στρασβούργο 1-2

Το Στρασβούργο πήρε το προβάδισμα μόλις στο 14′ με τον Μπακβά (1-0), ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Εμβογκό είχε αρνηθεί το γκολ στον Γκιλμπέρ. Στις καθυστερήσεις ο Εμεγκά είχε ένα σουτ με αξιώσεις, αλλά ήταν αδύναμο. Ο ίδιος στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε την ασίστ στον Γκαμεϊρό για το 2-0 της ομάδας του Ρήνου. Άμεση ήταν η απάντηση της Λοριάν, που μείωσε σε 2-1 με τον Ντιένγκ στο 54′, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά δεν δημιούργησε άλλη φάση με αξιώσεις και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το “διπλό”.

Μετς – Μονπελιέ 0-1

Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με στημένη φάση. Συγκεκριμένα, ο Σαβανιέ εκτέλεσε κόρνερ και ο Εστέβ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Μονπελιέ είχε ένα καλό διάστημα μεταξύ του 30′ και του 40′ για να πετύχει δεύτερο γκολ, με τις ευκαιρίες των Σαβανιέ και Άνταμς, ωστόσο το αποτέλεσμα παρέμεινε στο ένα γκολ διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους, με τον Σοτάρ στο 83′ να αποτυγχάνει να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας, το οποίο, ωστόσο, έμεινε ως το τέλος του παιχνιδιού.