Ένα οκτάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπρεστ

Σε ένα παιχνίδι με λίγες αξιόλογες φάσεις, οι “κόκκινοι” της Βρετάνης… καθάρισαν τη νίκη σε ένα εκρηκτικό ολιγόλεπτο διάστημα στο δεύτερο μέρος. Συνεχίζει δυναμικά το κυνήγι του ευρωπαϊκού εισιτηρίου, στη μέση του βαθμολογικού πίνακα η Ναντ.

Ο Αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά φτωχό από άποψη φάσεων. Σαρντονέ και Μογιέ προσπάθησαν να απειλήσουν για κάθε ομάδα στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ίδια ήταν κατάληξη και για τους Μοχάμεντ και Ντελ Καστίγιο στο 31′ και το 39′ αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το απόλυτο μηδέν.

Στο δεύτερο μισό η αναμέτρηση απέκτησε άμεσα διαφορετική τροπή, αφού η Μπρεστ προηγήθηκε στο 49′. Ο Μανιέτι άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ντελ Καστίγιο (1-0). Η ομάδα της Βρετάνης δεν καταστάλαξε και στο 59′ ο Μουνιέ έκανε το 2-0. Μετά από ένα κόρνερ, ο Αφρικανός “πήρε την επαναφορά” και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν τη νίκη με το δεύτερο αυτό γκολ, καθώς στη συνέχεια του παιχνιδιού η εστία τους δεν δέχθηκε σημαντική απειλή από τη Ναντ. Αντίθετα, η Μπρεστ πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, το οποίο δεν μέτρησε για οφσάιντ. Η ομάδα της Βρετάνης με αυτή τη νίκη συνεχίζει σε τροχιά Ευρώπης, ούσα στην τέταρτη θέση.