Χτίζει… συνήθειες η Μαρσέιγ

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε εντός συνόρων η ομάδα της Μασσαλίας, η οποία επικράτησε με 2-1 της ουραγού Κλερμόν για την 16η “στροφή” της Ligue 1.

Αν και δυσκολεύτηκε, η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει το “τρίποντο”, επικρατώντας με 2-1 της ουραγού Κλερμόν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Έτσι, οι Μασσαλοί πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και ανέβηκαν στους 26 βαθμούς, ενώ η Κλερμόν παρέμεινε στον “πάτο” της βαθμολογίας έχοντας 11 βαθμούς.

Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και στο 26ο λεπτό προηγήθηκε με το γκολ που σημείωσε ο Μουρίγιο μετά την ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ στο 42ο λεπτό, ο Χαρίτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κλερμόν πάλεψε, μείωσε σε 2-1 στο 58′ με το γκολ του Αλεβινά. Οι Μασσαλοί κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.