“Στραβοπάτησε” στην Μπολόνια η Νάπολι

Οι πρωταθλητές Ιταλίας… σκόνταψαν και δεν κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από την έδρα των “ροσομπλού”, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0.

Μπολόνια και Νάπολι κόλλησαν στο… μηδέν. Οι “παρτενοπέι” έμειναν για τρίτο συνεχόμενο ματς μακριά από τη νίκη στην αναμέτρηση κόντρα στους “ροσομπλού” καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο αγώνας:

Ορεξάτη ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νάπολι, η οποία από νωρίς φρόντισε να δείξει τις… προθέσεις της στην Μπολόνια. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Όσιμεν πήρε μια πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή και σούταρε, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια όμως ο ρυθμός έπεσε, οι “παρτενοπέι” επιχείρησαν να πιέσουν και να βρουν το γκολ, όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς. Από την άλλη η Μπολόνια, δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το 0-0 να διατηρείται έως το τέλος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος, η Νάπολι έψαξε το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα, είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερε να ανησυχήσει σημαντικά τα αντίπαλα καρέ, με την Μπολόνια να δημιουργεί ευκαιρίες κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 71ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν. Σε μια επίθεση μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καλαφιόρι, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα με τον Όσιμεν να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Νιγηριανός αστόχησε και… έμεινε για ακόμη μια φορά μακριά από το γκολ. Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος, με τη Μπολόνια να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας, και τη Νάπολι να παραμένει σε χαμηλές πτήσεις, βρισκόμενη στην 7η θέση με 8 βαθμούς.