Η Φιορεντίνα “βύθισε” τη Νάπολι

Οι “βιόλα” πάγωσαν το “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” επικρατώντας 3-1 των “παρτενοπέι” στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A και την προσπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα, σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση.

Η Φιορεντίνα έφυγε με το… τεράστιο τρίποντο από τη Νότιο Ιταλία επικρατώντας 3-1 της Νάπολι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A. Oι “παρτενοπέι” γνώρισαν ακόμη μια ήττα και έπεσαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους “βιόλα” να προσπερνούν και να ανεβαίνουν στην 4η.

Ο αγώνας:

Η Νάπολι ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της. Μάλιστα από το πρώτο κιόλας λεπτό, χτύπησε το… καμπανάκι στην άμυνα της Φιορεντίνα, με το σουτ του Ντι Λορέντζο το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι “βιόλα” απάντησαν άμεσα, με τον Κουάρτα να κάνει το σουτ στο 7ο λεπτό και τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Μερέτ, με τον Μπρέκαλο να παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ. Η Νάπολι προσπάθησε να αντιδράσει και βρήκε τέρμα στο 22ο λεπτό με τον Όσιμεν, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι “παρτενοπέι” συνέχισαν δυνατά και έψαξαν την ισοφάριση χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 29ο λεπτό με τον Λομπότκα, του οποίου το σουτ σταμάτησε εντυπωσιακά ο Τερετσιάνο. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Όσιμεν ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο 45’+4′.

Στο δεύτερο μέρος η Φιορεντίνα μπήκε περισσότερο δυναμικά, με τον Ικόνε να μην καταφέρνει να μετουσιώσει σε γκολ δύο επικίνδυνες ευκαιρίες του. Η απάντηση της Νάπολι ήρθε με τον Όσιμεν, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ όμως δεν κατάφερε να τελειώσει την προσπάθειά του όπως θα ήθελε. Στη συνέχεια, οι “βιόλα” έφτασαν στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος, αυτή τη φορά με τον Μποναβεντούρα ο οποίος έγραψε το 2-1 και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τρίτο τέρμα, με τον Γκονζάλες να διαμορφώνει το τελικό 3-1 και να παγώνει το “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα”.