Ούτε τώρα η Ουντινέζε

Η ομάδα από το Ούντινε δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη ούτε στην έδρα της Έμπολι μένοντας στο 0-0 και την 17η θέση μετά από οκτώ αγωνιστικές στην Serie A. Οι γηπεδούχοι είχαν, μάλιστα, τις περισσότερες ευκαιρίες για να κερδίσουν το ματς, χωρίς αποτέλεσμα.

O αγώνας

Η Ουντινέζε είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 13ο λεπτό. Ο Λορέντζο Λούκα έβγαλε μια ωραία σέντρα, ο Σάμαρτζιτς πήρε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η Έμπολι απάντησε με σουτ του Μάριν στο 20′ από το ύψος της περιοχής με τον Σιλβέστρι να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 36′ με τον Μπαλντάνζι, πρωτού ανοίξουν το σκορ -προσωρινά- με τον Καπούτο τρία λεπτά μετά. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το σκορ έμεινε στο 0-0 ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Σάμαρτζιτς είχε την πρώτη καλή φάση στο 57′ χωρίς αποτέλεσμα. Στο 59′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με την απόφαση ωστόσο να αλλάζει από τον διαιτητή και την εξέταση του βίντεο – ριπλέι. O Καπούτο στο 72′ έκανε ένα σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα βγήκε λίγο έξω. Μέχρι τις καθυστερήσεις δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις στο παιχνίδι. Στο 91′ ο Καλτσενιέρι έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο τερματοφύλακας της Ουντινέζε είχε πάλι απάντηση. Στο 90+5′ ο Καμπιάγκι είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Έμπολι, αλλά αστόχησε και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, που μάλλον αφήνει πικρή γεύση στους γηπεδούχους.