Πρωτιά για τη Μίλαν με ήρωα τον Πούλισικ και τον Ζιρού σε… ρόλο τερματοφύλακα

Δραματικό φινάλε στη Γένοβα! Οι “ροσονέρι” επικράτησαν της Τζένοα με 1-0 στο “Λουίτζι Φεράρις”, χάρη στο τέρμα του Αμερικανού εξτρέμ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης και τις ικανότητες του Γάλλου επιθετικού στο τέρμα, και ανέβηκαν στην κορυφή της Serie A, αφήνοντας δεύτερη την Ίντερ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες, καθώς αποβλήθηκαν οι γκολκίπερ τους.

Η Μίλαν εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Ίντερ, νίκησε με 1-0 την Τζένοα στο δραματικό ματς του “Λουίτζι Φεράρις”, με γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Ολιβιέ Ζιρού σε ρόλο… τερματοφύλακα, και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie Α με 21 βαθμούς, αφήνοντας τους “νερατζούρι” στο -2.

Το ματς ήταν… αγχωτικό, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες, ωστόσο το σενάριο στο δεύτερο μέρος άλλαξε. Οι “ροσονέρι” ανέβασαν στροφές και τελικά βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Κρίστιαν Πούλισικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 87′ με ωραίο γυριστό σουτ. Η Τζένοα προσπάθησε να αντιδράσει και έκανε το παιχνίδι… ροντέο στα τελευταία λεπτά, καθώς ο Μάικ Μενιάν έκανε κακή έξοδο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ζιρού πήρε τη θέση του στην κάτω από τα δοκάρια της Μίλαν και παραλίγο να δεχθεί απευθείας φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης αποβλήθηκε και ο Τζοζέπ Μαρτίνεθ, τερματοφύλακας των γηπεδούχων, για προσπάθεια ανακοπής αντεπίθεσης των “ροσονέρι”. Μάλιστα, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, ο Γάλλος φορ έκανε ηρωική έξοδο και σταμάτησε παίκτη των γηπεδούχων που έβγαινε σε θέση σε τετ α τετ!