Πήρε τη ματσάρα η Λάτσιο | Συνεχίζει ακάθεκτη η Φροζινόνε

Οι Ρωμαίοι έριξαν στο καναβάτσο την εντυπωσιακή προσπάθεια της Αταλάντα (ισοφάρισε σε 2-2 από 2-0) και με “λυτρωτή” τον Βετσίνο πήραν μεγάλη νίκη στην ιταλική πρωτεύουσα. Αγχώθηκε στο τέλος, αλλά επικράτησε η Φροζινόνε επί της Βερόνα (2-1) και “φιγουράρει” στην 7η θέση της βαθμολογίας μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Λάτσιο – Αταλάντα 3-2

Το παιχνίδι στο “Ολίμπικο” ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους “μπεργκαμάσκι” που είδαν τον Ντε Κέτελαρ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθεια να απομακρύνει σε κόρνερ και να δίνει το προβάδισμα στη Λάτσιο στο 5′ (1-0). Στο 12′ το προβάδισμα των “λατσιάλι” παγειώθηκε, όταν ο Καστεγιάνος μετουσίωσε σε γκολ την σέντρα του Φελίπε Άντερσον. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι, που είχαν δοκάρι με τον Γκεντουζί στο 18′ μετά από δυνατό σουτ. Η ομάδα του Γκασπερίνι βρήκε αντίδραση στο 33′, με κεφαλιά του Έντερσον μετά από σέντρα του Ρουγκέρι (2-1). Στο δεύτερο μέρος, ο Πέδρο σκόραρε στο 59′ αλλά υπήρξε οφσάιντ. Κανονικά μέτρησε, ωστόσο, το γκολ της ισοφάρισης του Κολάσινατς στο 62′ με κεφαλιά από ασίστ του Κουπμάινερς (2-2). Ο Ίσακσεν έχασε σημαντική ευκαιρία στο 80′ για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Σάρι. Ο Βετσίνο δεν λάθεψε, όμως, τρία λεπτά μετά δίνοντας προβάδισμα στους Ρωμαίους για δεύτερη φορά στον αγώνα (3-2). Στο 86′ ο Σάρι αποβλήθηκε από το παιχνίδι, ενώ στο 90′ ο Μουριέλ είχε την ευκαιρία να “σπάσει καρδιές” αλλά ο Προβεντέλ κράτησε το 3-2. Πολύ σημαντική νίκη για την Λάτσιο που έχει ξεκινήσει άσχημα τη χρονιά στη Serie A (12η θέση) σε αντίθεση με την αρχή που έχει κάνει στο Champions League.

Φροζινόνε – Βερόνα 2-1

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο τρίτο λεπτό με την κεφαλιά του Σουλέ να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ίδιος ο Αργεντινός είχε και τη μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι στο 34′. Στο 44′ η Βερόνα έχασε σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά του Φολορούνσο και ένα λεπτό μετά η ομάδα του Ντι Φρανσέσκο έκανε το 1-0 με τον Ρεϊνίερ (45’+1′). Ο Σουλέ είχε δοκάρι στο 61′ και μετατράπηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, κάνοντας το 2-0 στο 67′ με το κεφάλι. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το παιχνίδι και το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει το σκορ στο 94′ με τον Τζούριτς (2-1) και να τους “τρομάξει” για λίγα λεπτά στο τέλος, χωρίς να πάρει κάτι από το ματς.