“Aφεντικό” στο Τορίνο η Γιουβέντους

Οι “μπιανκονέρι” επικράτησαν 2-0 της συμπολίτισσας στο πρώτο “Derby della Mole” της σεζόν και ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17 βαθμούς στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο “Derby della Mole” επικρατώντας 2-0 της μισητής συμπολίτισσας και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η Τορίνο παρέμεινε στη 12η με 9 βαθμούς.

Mε τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τη Γιουβέντους η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Κιν πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή από τον Γουεά και σούταρε, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Τορίνο απάντησε άμεσα με τον Γκάτι να βρίσκει τον Λάτσαρο και τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και το 0-0 να διατηρείται έως το τέλος.

Στην επανάληψη, oι “μπιανκονέρι” δεν έχασαν χρόνο και άνοιξαν με το… καλησπέρα το σκορ. Ο Φεντερίκο Γκάτι πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, εκτέλεσε και έκανε το 1-0 μόλις στο 47ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και πίεσαν για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στo 62o λεπτό, έφτασαν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Ο Μίλικ με κεφαλιά βρήκε δίχτυα γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, καμία από τις δυο ομάδες δεν δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και έτσι το 2-0 παρέμεινε, με τη Γιουβέντους να γίνεται το… αφεντικό στο Τορίνο.

Γκολ: 47′ Γκάτι, 62′ Μίλικ
Κίτρινες: 71′ Γκάτι / 21′ Μπελανόβα