Άνευρος, άστοχος και… ηττημένος

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τη χειρότερη του φετινή εμφάνιση στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας” κόντρα στη Βαλένθια, έχασε με 63-56 στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Euroleague και έπεσε στο ρεκόρ 7-7.

Οι Ισπανοί επικράτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον Πειραιά. Κάπως έτσι, ανέβηκαν στο 8-6 και πλέον βρίσκονται στα… υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Από την άλλη, στους “ερυθρόλευκους” έλειψε ο Άλεκ Πίτερς, μιας και η αστοχία στα σουτ τριών πόντων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο Στέφαν Γιόβιτς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Βαλένθια ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο δίλεπτο και προηγήθηκε με 5-0, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, μιας και έως το 5′ κατάφερε να βρεθεί στο +7 (12-5), με τον Κάνααν να ξεχωρίζει στην επίθεση. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, με τους Ντέιβις και Γιόβιτς να δίνουν κάποιους πόντους στην ομάδα του Μουμπρού, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (15-14). Ο Ντέιβις είχε ζεσταθεί για τα καλά και οι Ισπανοί πήραν… κεφάλι στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Η απουσία του Πίτερς ήταν εμφανής, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να είναι άστοχοι, ενώ οι αντίπαλοι τους έδιναν προκλητικά τα σουτ τριών πόντων. Τζοόυνς και Τουρέ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννέα (30-21, 18′). Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (37-26) και την επίθεση του Ολυμπιακού σε τραγική κατάσταση.

Ο Τζόουνς ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βαλένθια να διατηρείται στο +10 (23′, 41-31). Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν… ανάσες στο σκοράρισμα με πέντε σερί πόντους του Γουόκαπ και μείωσαν στους επτά (27′, 43-37). Οι Ισπανοί όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους, βρήκαν καλάθια με τους Γιόβιτς και Πουέρτο και εν τέλει έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, από το πολύ χαμηλό 47-38. Η αρχή της τελευταίας περιόδου είχε ακόμα κατώτερο ρυθμό και αρκετές διακοπές για φάουλ που δεν βοηθούσαν καθόλου. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μιλουτίνοφ έκαναν το 49-42 και ξύπνησαν το… ήσυχο ΣΕΦ.

Ένα λάθος του Κάνααν και ένα άστοχο τρίποντο του ΜακΚίσικ έδωσαν στον Χέρμανσον την ευκαιρία για το 51-42. Η Βαλένθια είχε πλέον την κατάσταση στα χέρια της, όντας στο +9, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. O Κάνααν… ξεμπούκωσε μετά από ώρα και μείωσε σε 53-45, ενώ ο Γουόκαπ αμέσως μετά έκανε ακριβώς το ίδιο για το 53-48. Ο Ρίβερς απάντησε με δύσκολο χουκ, επαναφέροντας την ομάδα του στο +7 (55-48). Ο Κάνααν έκανε ένα αμφιλεγόμενο επιθετικό φάουλ και στη συνέχεια ο Κλαβέρ σκόραρε για τρεις (58-50). Ο Παπανικολάου μείωσε στους πέντε, αλλά στη συνέχεια είδε τον Τζόουνς να κάνει το 60-53 στη λήξη της επίθεσης. Ο Αμερικανός επί της ουσίας… καθάρισε το ματς, με το σύνολο του Μουμπρού εν τέλει να επικρατεί με 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-37, 38-47, 56-63

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος, Κάναν 8 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπραζντέικις 4, Πετρούσεβ, Μιλουτίνοβ 6 (2/4 δίποντα, 2/4 βολές), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές)

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Κλαβέρ 5 (1), Πουέρτο 5 (1), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Πραντίγια, Τζόουνς 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ίνγκλις 10 (2), Γιόβιτς 12 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουρέ 2, Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 3 (0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντέιβις 6 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)