Νίκη για την… επιθετική φαρέτρα του Σφαιρόπουλου

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας επί της Άλμπα Βερολίνου, με τελικό σκορ 85-71, για τον 14ο γύρο της Euroleague, με τους Τεόντοσιτς, Νταβίντοβατς, Νέντοβιτς και Γκιεντράιτις να είναι… διψήφιοι.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποδέχθηκε στην “Σταρκ Αρένα” την γερμανική, για την 14η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα, με τέσσερις παίκτες να έχουν… περισσότερους από 10 πόντους, έκαστος.

Μέχρι τα μισά της πρώτη περιόδου (5:34), οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (11-11), αλλά οι Νέντοβιτς, Ντος Σάντος, Γκιεντράιτις και Τεόντοσιτς έκαναν το 25-22 με την λήξη της πρώτης περιόδου, για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Άλπμα έκανε αισθητή την αδυναμίας της να ακολουθήσει το ρυθμό του “ερυθρόλευκου” συνόλου και για αυτό το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-42, υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε ακόμη περισσότερο της διαφορά, φτάνοντας ακόμη και στο +17, αφού το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 71-53, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει… πράγματα και θαύματα. Η ομάδα από το Βερολίνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται ακόμη και με 20 πόντους (79-59, 4:57). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι “μάζεψαν” ελάχιστα στην λήξη της αναμέτρησης, χωρίς να μπορούν αν “ροκανίσουν” άλλο της διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-42, 71-53, 85-71.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Τεόντοσιτς 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Νταβίντοβατς 10 (3) , Μίτροβιτς 6 (4 ριμπάουντ) , Λάζιτς (3 ριμπάουντ) , Νέιπιερ 9 (1), Τόμπι 2, Μπόλομποϊ 5 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 20 (4/7 τρίποντα), Γκεντράιτις 19 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντος Σάντος 2.

Άλμπα (Γκονάλεθ): Μπράουν 8 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρόσιντα 9 (1) , Σπανιόλο (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Γουέτζελ 10 (4 ριμπάουντ) , Ντιλόου 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ) , Μάτισεκ , Σνάιντερ 4 , Τόμας 6 (1), Νίκιτς , Ολίντι 13 (1), Τίμαν 12 (1) , Μπιν 4 (5 ριμπάουντ).