Συνεχίζει το… χαβά της η Βίρτους δια χειρός Μπελινέλι

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα και να εντυπωσιάζει, καθώς επικράτησε 91-81 της Μπασκόνια στην Βιτόρια για την 14η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι Ιταλοί έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και “σκαρφάλωσαν” στην 3η θέση με ρεκόρ 10-4. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο ο Ιταλός γκαρντ με 27 πόντους (4/8 τρ.).

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε… φουριόζα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης απέναντι στην Μπασκόνια. Ο φορτσάτος Μπελινέλι με δέκα πόντους σε πέντε λεπτά, έδωσε ένα διψήφιο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (17-6, 6′). Ο Ιταλός γκαρντ συνέχιζε το… χαβά του, κάνοντας το 24-10, ενώ οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 στο κλείσιμο της πρώτης περίοδο μείωσαν στους εννέα, 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι “σουλούπωσαν” την άμυνα τους, ενώ δια χειρός Μαρίκνοβιτς μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις, (35-31, 16′). Ο Σενγκέλια που έκανε ότι ήθελε κάτω από την ρακέτα προσπαθούσε να κρατήσει το ιταλικό προβάδισμα. Ωστόσο, ο Μαρίκνοβιτς που ήταν “καυτός” από την περίμετρο (3/3 τρ.) έβαλε την ομάδα του Ιβάνοβιτς σε θέση οδηγού 38-37. Ο Σενγκέλια και ο Κορντινιέ ξανά έβαλαν μπροστά το σύνολο του Μπάνκι, ωστόσο ο Μονέκε και ο ΜακΙντάιρ είχαν διαφορετική άποψη, και έδωσαν το ισχνό προβάδισμα για τους Ισπανούς στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι ήταν πραγματικά ντέρμπι. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές, με τον Ρογκαβόπουλος να ήταν για ένα ακόμα βράδυ θετικός για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, ενώ για τους Ιταλούς σημείο αναφοράς ήταν ο Σενγκέλια κάτω από το καλάθι και ο Κορντινιέ από την περίμετρο. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Αμπάς βρίσκοντας στόχο από τα 6.75μ. έβαλε τη Βίρτους μπροστά στο σκορ στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπάνκι μπήκε πιο συγκεντρωμένη και βρίσκοντας λύσεις από Σενγκέλια και Μπελινέλι απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα των πέντε πόντων (75-70, 35′). Με τρίποντο του Χάκετ οι Ιταλοί διεύρυναν το σερί τους στο 8-0, με την πλάστιγγα να είχε γείρει υπέρ τους (78-70). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, παρά την προσπάθεια του ΜακΙντάιρ αλλά το τρίποντο Μπελινέλι “κλείδωσε” τη νίκη για τους Ιταλούς, που επικράτησαν 91-81 στην Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91