Ήρθε ο Σάρας και… κέρδισε η Φενέρ

Με την έλευση του Λιθουανού τεχνικού, η Τουρκική ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αναμετρήσεις επικρατώντας της Μονακό με 86-74 και φτάνοντας έτσι αισίως το 7-7 στη φετινή Euroleague.

Στη Κωνσταντινούπολη η Φενερμπαχτσέ φιλοξένησε την Μονακό για την 14η αγωνιστική της Euroleague, με τους Τούρκους να αγνοούν τη νίκη για τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια σε εγχώριες διοργανώσεις και Ευρώπη. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να επιβάλουν το παιχνίδι τους, χωρίς να ξεφεύγουν στο σκορ. Ο Χέιζ και ο Γουίλμπεκιν ήταν αυτοί που ηγήθηκαν στο σκορ με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κλείνει στο 24-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι κόλλησαν στην επίθεση με τον Μάικ Τζέιμς να μην έχει άμεσο ρόλο και τους Οκόμπο και Μοντεγιούνας να είναι αυτοί που έπρεπε να σηκώσουν το φορτίο της ομάδας επιθετικά. Καθώς το παιχνίδι είχε μείνει στο 40-30, οι Μονεγάσκοι βρήκαν μετά από αρκετή ώρα με όρεξη τον Τζέιμς, μιας και είχε πέντε προσωπικούς πόντους και κατέβασε τη διαφορά στους πέντε. Το προσωπικό “κρεσέντο” του Αμερικανού συνεχίστηκε με τρίποντο στη λήξη του χρόνου και το σκορ να είναι στο 46-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Φενέρ έκαναν αντίστοιχο ξεκίνημα με αυτό της πρώτης περιόδου. Έτσι έχτισαν τη διαφορά για να πάνε στη τελευταία περίοδο με ένα καλό προβάδισμα. Οι παίκτες τους Γιασικεβίτσους συνέχισαν να χτυπούν στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Τζέιμς ήταν απελπιστικά μόνος του στην επίθεση, οι Τούρκοι έχτισαν τη διαφορά με επί μέρους σκορ 22-12 και το σκορ έφτασε στη μέγιστη τιμή του μέχρι εκείνο το σημείο στο 68-57. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Έλι Οκόμπο να κάνει μια άρτια, αλλά όχι αρκετή, προσπάθεια για να φέρει την αναμέτρηση στην ισοπαλία. Ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Χέιζ Ντέιβις με 23 πόντους για το τελικό 86-74, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να φτάνει τις επτά νίκες με ισάριθμες ήττες στη φετινή Euroleague με τους Γάλλους να υποχωρούν στο 8-6.

Τα δεκάλεπτα: 24-21,46-45, 68-57, 86-74

Φενερμπαχτσέ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Μότλι 6 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλμπεκιν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σανλί 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιζ-Ντέιβις 23 (5/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιερ 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γκούντουριτς 10 (2), Ντόρσεϊ 2, Καλάθης 7 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάνταρ 7 (1), Σεστίνα 5 (1)

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκομπό 14 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 6 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) Μπράουν 4, Ντιάλο 6 (4 ριμπάουντ), Κορνελί, Γουόκερ 6, Μοτιεγιούνας 8, Τάρπι, Χολ 6, Τζέιμς 24 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)