Δεν… χαρίστηκε στον Λάσο η Ρεάλ

Η “Βασίλισσα” δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, όμως… πάτησε γκάζι στο δεύτερο και κατάφερε να επιβληθεί με 88-73 της Μπάγερν Μονάχου για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ μπήκε δυναμικά στο ματς και “έτρεξε” ένα σερί 8-0 (2′) με ενέργειες των Ταβάρες, Μούσα, Κοζέρ και Καμπάτσο. Η Μπάγερν έβγαλε άμεση αντίδραση και με… πρωτεργάτη της τον Μπόνγκα, έφερε το ματς στην ισοπαλία (10-10, 5′). Ο Φρανσίσκο έφερε σκορ και λύσεις στους Βαυαρούς, ενώ οι Μαδριλένοι βρήκαν σκορ από τους Ροντρίγκες και Χεζόνια. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 (19-23) για τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Έντουαρντς.

Με ένα σύντομο 5-0 (24-23, 12′) ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τους Ισπανούς μετά από προσπάθειες των Ντεκ και Πουαριέ. Στη συνέχεια, η “Βασίλισσα” ανέβασε “στροφές” και με… μπροστάρη της τον Πουαριέ, ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους υπέρ της (37-31, 18′). Οι Ιμπάκα και Μπόνγκα έδωσαν λύσεις, όμως η κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, έφερε το σύνολο του Τσους Ματέο στο +5 (42-37) για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρεάλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε πόντους από τον Καμπάτσο και η Μπάγερν από τον Μπόνγκα, όμως ο Χεζόνια με ένα… ξέσπασμα, έστειλε τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη για πρώτη φορά στο ματς (51-41, 23′). Στη συνέχεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βελτίωσε την εικόνα της και στις δυο μεριές του γηπέδου, μειώνοντας στους 4 πόντους (57-53, 27′). Η “Βασίλισσα” κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (63-57) με δυο βολές του Γιούλ.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν “καυτοί” στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και με τα τρίποντα των Ροντρίγκες και Γιούλ, αλλά και τις προσπάθειες του Πουαριέ, η διαφορά ανέβηκε άμεσα στο +13 (72-59, 34′). Παρά τις ενέργειες των Μπούκερ και Φρανσίσκο από τους φιλοξενούμενους, οι “μερέγχες” βρήκαν σκορ από τον Πουαριέ και τον Γιούλ για το 80-63 (36′). Το σύνολο του κόουτς Λάσο προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν είχε την ανάλογη ποιότητα και έτσι η Ρεάλ συνέχισε την… ξέφρενη πορεία της, επικρατώντας με 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-37, 63-57, 88-73