Έσπασε το νικηφόρο σερί της η Εφές

Η Μακάμπι πήρε την νίκη κόντρα στην τουρκική ομάδα, σε μία αναμέτρηση η οποία είχε αρκετές ανατροπές. Ωστόσο, το σύνολο του Οντέτ Κάτας κατάφερε να επικρατήσει, με τελικό σκορ 95-86, και δεν έδωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην αντίπαλό της.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ φιλοξένησε στο “Aleksandar Nikolic Hall” την Αναντολού Εφές, για τις ανάγκες του 14ου γύρου της Euroleague. Η τουρκική ομάδα όμως, δυσκόλεψε τους γηπεδούχους, σε ένα παιχνίδι που οι ανατροπές είχαν… ξεχωριστό ρόλο, χωρίς το ισραηλινό σύνολο να υποκύψει.

Η Μακάμπι έδειξε να μπαίνει με καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι, χωρίς όμως η Εφές να μένει πολύ πίσω. Για την ακρίβεια, η ισραηλινή ομάδα απέσπασε διαφορά τάξεως 9 πόντων στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-20.

Ωστόσο, η ομάδα του Ερντέμ Τσαν έφερε το ματς… τούμπα! Πιο συγκεκριμένα, στην δεύτερη περίοδο, ο Ντάριους Τόμσον ηγήθηκε της ανατροπής, μαζί με τον Σέιν Λάρκιν. Έτσι, με το επιθετικό μπουστάρισμα που έδωσαν και οι δύο στην τουρκική ομάδα, το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 48-45, με τους φιλοξενούμενους να έχουν φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας.

Ερχόμενη από τα αποδυτήρια όμως, η ομάδα του Οντέτ Κάτας γύρισε ξανά την κατάσταση, και δια χειρός του Ρόμαν Σόρκιν, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 66-64. Οι Μπράουν, Γουέμπ, Κόλσον και Μπλατ όμως, ανέλαβαν να διευρύνουν την διαφορά για την Μακάμπι, κατόπιν εντολής του τεχνικού τους. Και έτσι έγινε! Ο Κάτας είδε την διαφορά να ανοίγει στο τελευταίο δεκάλεπτο, ακόμη και στο +10 (75-65), 8 λεπτά πριν την ολοκλήρωση. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά ελεγχόμενη, σε διψήφιες διαστάσεις, πηγαίνοντας μέχρι το τέλος έτσι. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 95-86.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Γουέμπ 14 (4/7 τρίποντα), Μπράουν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σόρκιν 8, Ριβέρο 2, Κοέν 2, Νίμπο 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κόλσον 19 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Αναντολού Εφές (Τζαν): Λάρκιν 17 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τουντσά, Γκαζί 3 (1/7 σουτ), Τόμπσον 22 (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιλντιζλί, Όλατς 3 (1), Οσμάνι 2 (1/10 σουτ), Οτούρου 7, Ντάουμ 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζόουνς 12 (5/11 δίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86.