Βρήκε τις λύσεις από τον πάγκο η Σοσιεδάδ, παρά την ανατροπή που δέχτηκε

Έχοντας δει το 1-0 να γίνεται 2-1 πριν το κλείσιμο των πρώτων 45 λεπτών, η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ επικράτησε της Χετάφε με 4-3, μετά από ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι αλλαγές του Ισπανού κόουτς έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους, αφού στο 2ο λεπτό σκόραραν με την πρώτη τους τελική προσπάθεια. Σκόρερ ο Τακεφούσα Κούμπο, ο οποίος νίκησε με εκπληκτική λόμπα τον Σόρια.

Παρότι η Σοσιεδάδ συνέχισε να είναι ανώτερη στις τέσσερις γραμμές για αρκετή ώρα μετά το γκολ, η ομάδα του Χοσέ Μπορδάλας βρήκε τα πατήματά της και ισοφάρισε σε 1-1 με την όμορφη κεφαλιά του Αλενιά στο 40′, ο οποίος μετουσίωσε στο έπακρον την σέντρα του Ρίκο. Η Χετάφε ολοκλήρωσε την ανατροπή, στιγμές πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια για το κλείσιμο του πρώτου μέρους. Ο Μαγιοράλ ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 45’+2′, εκμεταλλευόμενος το αργοπορημένο μαρκάρισμα του Μουνιόθ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με άλλον… αέρα στο “Ανοέτα” στο δεύτερο μέρος. Από το 58′ και μετά που ο Αλγκουαθίλ προχώρησε σε τρεις αλλαγές, η Σοσιεδάδ ξεκίνησε να κυριαρχεί στην κατοχή και τις ευκαιρίες. Οι παίκτες από τον πάγκο έβγαλαν ασπροπρόσωπο τον Ισπανό κόουτς, με τον Ογιαρθάμπαλ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 2-2, στο 61′. Έξι λεπτά αργότερα, οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στην… ανατροπή, με τον Μέντεθ να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα της Χετάφε και με κεφαλιά ακριβείας να κάνει το 3-2.

Ο αρχηγός των γηπεδούχων, Μικέλ Ογιαρθάμπαλ, έχοντας περάσει ως αλλαγή στο 58′, “σφράγισε” το τρίποντο για την ομάδα του Αλγκουαθίλ, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89′ και γράφοντας το 4-2. Η Χετάφε αντεπιτέθηκε στο 90’+2′ με το γκολ του Χουάνμι Λατάσα με κοντινή κεφαλιά, όμως ήταν πολύ αργά για να αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα.

Η νίκη αυτή ανέβασε τη Σοσιεδάδ στους 9 βαθμούς και την 6η θέση στη La Liga, ενώ η Χετάφε έμεινε στην 11η και πιθανότατα σύντομα να βρίσκεται και πιο χαμηλά.