Η Χιρόνα σπάει το ταβάνι της

Δεν σταματάει πουθενά η ομάδα του Μίτσελ, καθώς διέλυσε την Μαγιόρκα με 5-3 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο Ισπανικό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 16 βαθμούς σε έξι αγωνιστικές.

Στο Δημοτικό Στάδιο της Μοντλίβι, η Χιρόνα αντιμετώπισε τη Μαγιόρκα με τους νησιώτες να έρχονται από την εκτός έδρας νίκη επί της Θέλτα με 1-0. Η κατάσταση της Χιρόνα είναι γνωστή, καθώς πριν πέντε μέρες νίκησε εκτός έδρας την Γρανάδα με 4-2. Μαζί με την Αθλέτικ Μπιλπάο είναι οι δυο καλύτερες επιθέσεις του πρωταθλήματος, κάτι που απέδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι. Η Μαγιόρκα άνοιξε το σκορ με τον Μουρίκι μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά όπως αποδείχθηκε αυτό ήταν μια παρένθεση. Η ομάδα από την Καταλονία ξέσπασε σε διάστημα 20 λεπτών, σκόραρε τέσσερις φορές με τους Λόπεθ, Ντοβμπικ, Μάρτιν και Ερρέρα, διαλύοντας την άμυνα του Ραΐκοβιτς, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 4-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μίτσελ συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει, με τον Σάβιο να κάνει το 5-1 και την Χιρόνα να μην σταματάει πουθενά. Είχε κλασσικές ευκαιρίες για να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ μέχρι και την συμπλήρωση των 60 λεπτών, αλλά καμία προσπάθεια δεν ευδοκίμησε. Οι νησιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο ακόμα φορές με τον Πράτς να χρίζεται σκόρερ στο 89′ και στο 95ο λεπτό για το τελικό 5-3.

Χιρόνα (Μίστελ): Γκαζανίγκα, Λόπεθ, Γκαρθία, Μπλιντ, Κόουτο, Ερρέρα (75′ Τόρε),Τσιγκάνοφ (61′ Πόρτου), Μάρτιν, Γκαρθία (65′ Χουάνπε), Σάβιο (75′ Βαλέρι), Ντόβμπικ (61′ Στουάνι)

Μαγιόρκα (Αγκίρε): Ραΐκοβιτς, Νάστασιτς, Μαφέο, Βαλιέντ, Βαν Ντε Χέιρε (46′ Εντιαγέ), Κόστα, Ντάρντερ, Σάμου Κόστα (65′ Λότα), Μορλάνεθ (65′ Λάριν), Ροντρίγκεθ, Μουρίκι