Ο Δουβίκας σκόραρε αλλά η Μπάρτσα… αναστήθηκε

Δεν έφτασε στην Θέλτα  το γκολ του Έλληνα επιθετικού, καθώς η Μπαρτσελόνα με μια μυθική ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά πήρε την νίκη με σκορ 3-2.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό στην αναμέτρηση, πιέζοντας από νωρίς, με τον Φέλιξ να κάνει τη σέντρα στον Φεράν και το Ρίστιτς να κόβει την τελευταία στιγμή. Η απάντηση της Θέλτα ήρθε έπειτα από εννέα λεπτά. Ο Άσπας προσπάθησε να κρεμάσει τον Τερ Στέγκεν με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γερμανός έβγαλε με δυσκολία. Στο 19ο λεπτό, ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους που… σόκαραν τους “μπλαουγκράνα”. Ο Λατόρε τσίμπησε τη μπάλα από τον Κούντε, ο Λάρσον πάτησε περιοχή και πλάσαρε γράφοντας το 1-0. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει μετά το τέρμα που δέχθηκε, με τον Γκουντογκάν να… βγάζει σε θέση βολής τον Ζοάο Φέλιξ, όμως ο Πορτογάλος σούταρε άστοχα. Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Θέλτα έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ο Λάσεν έκανε την κεφαλιά, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει, ο Ρομέου στη συνέχεια πρόλαβε τον Μπάμπα, η μπάλα έφτασε στον Ντε Λα Τόρε, με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Θέλτα ζήτησε πέναλτι όταν ο Κανσέλο στην προσπάθεια του να αλλάξει το παιχνίδι έστειλε την μπάλα στον Μπάμπα, ο Γκάβι τον μάρκαρε εντός περιοχής, όμως διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση. Στο 64′ η Μπαρτσελόνα έφτασε πολύ κοντα στην ισοφάριση όταν ο Γκιντογκάν βρήκε τον Φεράν Τόρρες αλλά ο τελευταίος από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 66ο λεπτό ο Ράφα Μπενίτεθ πέρασε στο ματς τον Τάσο Δουβίκα και 10 λεπτά αργότερα ο Έλληνας επιθετικός τον δικαίωσε. Σε μια εξαιρετική αντεπίθεση από τη Θέλτα, ο Μπάμπα κουβάλησε την μπάλα, ο Άσπας έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Δουβίκας με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 81ο λεπτό η Μπαρτσελόνα μείωσε στο σκορ σε 2-1 όταν ο Ζοάο Φέλιξ  με  Σκαφτή μπαλιά βρήκε τον Λεβαντόφσκι τσίμπησε την μπάλα, την πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα και την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα. Ο Πολωνός σούπερ σταρ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 86′. Ο Φέλιξ έπαιξε κάθετα προς τον Κανσέλο, ο Πορτογάλος μπακ γύρισε την μπάλα στον Πολωνό, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και η ολική ανατροπή ο Κανσέλο από δημιουργός έγινε σκόρερ όταν ο Γκάβι βρήκε τον Πορτογάλο μπακ και αυτός με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει την ολική ανατροπή κάνοντας το 3-2.

Γκολ: 81′ , 86′ Λεβαντόφσκι, 89′ Κανσέλο  / 19′ Στράντ Λάρσεν, 76′ Δουβίκας
Κίτρινες: 36′ Κρίστενσεν, 39′ Γκάβι / 43′  Νούνιες