Σπουδαία νίκη για τη Χαϊντεχάιμ

Νίκη… σωτηρίας πανηγύρισε η ομάδα του Φρανκ Σμιτ, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Στουτγκάρδης για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Bundesliga.

Μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στην “Βόιτ-Αρένα” στο πλαίσιο της 10ης “στροφής” της Bundesliga, η Χαϊντενχάιμ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Στουτγκάρδης και να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και χωρίς ιδιαίτερες στιγμές εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι στο 70ο λεπτό… έσπασαν το ρόδι με το γκολ που σημείωσε ο Σόπνερ, ενώ ο Κλάιντιστ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Χαϊντενχάιμ. Αξίζει να αναφερθεί πως η Στουτγκάρδη είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 57ο λεπτό, ωστόσο ο Σίλας έχασε το πέναλτι που εκτέλεσε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στην Bundesliga: