Ο Σανέ τα “έφτιαχνε”, ο Κέιν τα… έβαζε και η Μπάγερν πήρε το Klassiker

Οι Βαυαροί με τον Γερμανό εξτρέμ και τον Άγγλο επιθετικό να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα, πήραν το ντέρμπι κόντρα στην Ντόρτμουντ με 4-0, παίρνοντας το 9 συνεχόμενο Klassiker.

Η Μπάγερν ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Έχοντας τον Κέιν σε ρόλο εκτελεστή και τον Σανέ σε ρόλο δημιουργού πήρε εύκολα το 9ο συνεχόμενο Klassiker με 4-0, δείχνοντας πως αφήνει πίσω της τον οδυνηρό αποκλεισμό στο κύπελλο Γερμανίας από την Σααρμπρίκεν.

Οι Βαυαροί έδειξαν από πολύ νωρίς πως θα είναι το αφεντικό του Der Klassiker. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Σανέ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ουπαμεκανό πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 1-0. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Σανέ με τακουνάκι έδωσε την μπάλα στον Γκορέτσκα, ο Γερμανός χαφ κουβάλησε, πάσαρε πάλι στον εξτρέμ, εκείνος σέρβιρε στον Κέιν που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Μετά το τέρμα του Άγγλου επιθετικού οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν για την μείωση του σκορ, αλλά ο Μάλλεν δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από κοντινή απόσταση στο 45+2′.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι οι παίκτες του Τόμας Τούχελ μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Στο 47′ λεπτό ο Μουσιάλα βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κόμπελ αλλά ο Ελβετός τερματοφύλακας βγήκε νικητής στη μονομαχία τους. Η Ντόρτμουντ απάντησε στις ευκαιρίες των Βαυαρών στο 56′, με σουτ του Ρόις μέσα από την περιοχή αλλά ο Νόιερ απέκρουσε. Στο 58′ ο Σανέ λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 αλλά ο Κόμπελ σταμάτσε την προσπάθεια του εξτρέμ της Μπάγερν. Στο 70ο λεπτό η Μπάγερν πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μουσιάλα αλλά ο Γερμανός μεσοεπιθετικός υπέδειξε οφσάιντ. Στο 72ο λεπτό ο Κομάν τροφοδότησε τον Κέιν μέσα στην περιοχή με τον Άγγλο επιθετικό να κάνει το 3-0. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Βαυαροί έδωσαν διαστάσεις θριάμβου με τον Χάρι Κέιν να περνάει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και να ολοκληρώνει το χατ-τρικ γράφοντας το τελικό 4-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την Μπάγερν να πανηγυρίζει την 9η συνεχόμενη νίκη σε Klasikker. Οι Βαυαροί έφτασαν τους 26 βαθμούς σε 10 παιχνίδια και βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν, ενώ από την άλλη η Ντόρτμουντ βρίσκεται στην 4η θέση με 21 βαθμούς.

Γκολ: 4′ Ουπαμεκανό, 9′, 72′, 90+3′ Κέιν

Κίτρινες: 61′ Χούμελς, 74′ Ρίερσον, 76′ Σάμπιτσερ / 22′ Σανέ, 85′ Λάιμερ