Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν | Δεν… σηκώνει κεφάλι η Ουνιόν

Το φοβερό και τρομερό σύνολο του Ισπανού προπονητή συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, την ώρα που οι πρωτευουσιάνοι ηττήθηκαν για όγδοη συνεχόμενη φορά στην Bundesliga.

Χόφενχαϊμ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3

Η ασταμάτητη ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πέρασε και από τη “Rhein-Neckar-Arena“. Οι “ασπιρίνες” προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με τον Βιρτζ. Ο Γκριμάλντο διπλασίασε το προβάδισμά των φιλοξενούμενων στο 45’+1′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο μισό. Ο Σταχ μείωσε στο 56′ και ο Βέγκχορστ ισοφάρισε στο 58′, σοκάροντας έτσι τους πρωτοπόρους. Παρ’ ολ’ αυτά, ο Γκριμάλντο… μίλησε ξανά και στο 70′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, μετά από δημιουργία του Μπονιφάς.

Ουνιόν Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa Conference League πέρασε… άνετα από την πρωτεύουσα. Έως το 14′ η δουλειά είχε… γίνει, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο, Ομάρ Μαρμούς. Ο 24χρονος επιθετικός έκανε το 1-0 στο 2′ και πέτυχε δεύτερο τέρμα δώδεκα λεπτά αργότερα. Η Ουνιόν δεν κατάφερε να αντιδράσει, δέχθηκε τρίτο γκολ από τον Νάτσο στο 82′ και ηττήθηκε για 8η συνεχόμενη φορά στην Bundesliga.

Φράιμπουργκ – Μπορούσια Γκλάντμπαχ 3-3

Στο “Europa-Park Stadion“, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League έκανε μία μυθική ανατροπή… στην ανατροπή. Ο Χόλερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ για τους γηπεδούχους, μετά από ασίστ του Ρολ. Η Γκλάντμπαχ μέσα σε 14 λεπτά έφερε… τούμπα το παιχνίδι, από το 25′ έως το 39′. Ο Σιεμπατσέου ισοφάρισε αρχικά, με τον Πλεά να ανατρέπει το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα (29′). Ο Βάιγκλ πέτυχε και τρίτο γκολ μετά από ένα δεκάλεπτο, βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Ο Βέισαουπτ κατάφερε να μειώσει στο 71′, με την Φράιμπουργκ να συνεχίζει να πιέζει. Στις καθυστερήσεις τελικά κέρδισε πέναλτι, με τον Γκρίφο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, να ευστοχεί και να διαμορφώνει το τελικό 3-3.

Μάιντζ – Λειψία 2-0

Στη “Mewa Arena” οι “κόκκινοι ταύροι” υπέστησαν σοκ από την Μάιντζ. Το ματς έως το 75′ έμοιαζε να οδεύει προς την ισοπαλία, ωστόσο όλα άλλαξαν στο τελευταίο τέταρτο. Ο Λι άνοιξε το σκορ στο 76ο λεπτό από ασίστ του Ονισίβο, ενώ στο 82′ ο Μπαρέιρο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 1-1

Τέλος, στο “Rheinenergiestadion” ήρθε η μοναδική ισοπαλία του απογευματινού προγράμματος. Ο Μάινα έκανε το 1-0 μόλις στο 16ο λεπτό. Η αντίδραση ήταν σχετικά άμεση, με τους Γιένσεν και Τιέτζ να συνεργάζονται και τον δεύτερο να φέρνει το ματς στα ίσα. Η συνέχεια δεν έκρυβε… συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό η καθεμία.